Модерната икономика търси предприемачи с нацепени мозъци, а не мускули, нужна е промяна в Бургас
- Г-н Александров, в Бургас се заформя една инициатива, която изглежда цели да пренесе акцента на образованието от висшето такова към средното професионално. Смятате ли, че това е подходящо за града?
- Средното образование представлява тази част от образователната система, върху която държавата и общините имат по-голям контрол. Висшето пък е до голяма степен ангажимент на младите хора и техните родители и в този смисъл, за да се направи успешна политика по отношение на морални принципи, ценности и граждански позиции, средното образование е естествена среда. Аз мисля, че Бургас е в много добра позиция да стартира точно такава инициатива, тъй като той вече има достатъчно развита икономика и доста активна община, и доста подготвени кадри, и няколко успешни експеримента в тази насока – иновативното училище по програмиране в жк „Меден рудник” и ОУ „Ал.Г.Коджакафалията”.
- Достатъчно добре ли е подготвена Общината според вас и какви са вашите наблюдения за Бургас?
- Да. Аз съм работил по няколко проекта с тях през миналата и тази година във връзка с миграцията. Що се отнася до резултатите – въпреки добрата инфраструктура и въпреки пригледния вид на Бургас, който се харесва в цяла България, младите хора продължават да напускат града. В този смисъл тази инициатива е нещо като отговор от страна на общинското ръководство по повода на миграцията, че изтичат мозъците на града. И така това е една напълно уместна инициатива в образованието на местно ниво. Средата в България е уместна за подобни експерименти и сега е един прекрасен момент за въвеждането или по-скоро връщането на възпитанието в образованието.
- През последните години Бургас получи тежък прякор сред българите – „Градът на учениците и пенсионерите”. Вие правилили ли сте проучвания в тази насока?
- Не, но съм запознат с този факт. Като цяло впечатлението е, че младите в Бургас са „изпуснати”. Това създава морална паника, която вероятно е и една от причините администрацията да търси решение на проблема. Не мисля обаче, че ситуацията е драматично различна от тази в другите градове. По-скоро различното е в добрия смисъл – че тук има активна общинска власт, която се опитва да промени нещо. Това, което със сигурност се знае е, че тук има сезонна заетост, предимно свързана с туризма и като че ли няма достатъчно развит малък и среден бизнес, който да ангажира в трудови дейности младите.
- Кои са основните групи в бургаската общност, чиито деца емигрират?
- Резултатите са показателни – това са деца в семейства от горната средна класа. Плащещо е, че някои от водещите гимназии в града водят коренно различна политика от тази на общината. Това, с което те привличат учениците е, че им осигуряват работа в чужбина. Това е чисто противоречие – между администрация, семейство и училища. Едните се опитват да задържат младите, а другите директно ги насърчават да напускат. По този проблем предстои много сериозен разговор на местно ниво и такъв всъщност вече е започнат.
- А на какво се дължи желанието на младите да бягат от тук?
- Това, което установих от моите срещи с млади е, че има много интересно развитие по този проблем. Докато преди те бягаха и хвърляха камък зад гърба си, сега те са с нагласата да отидат да учат и да се върнат обратно тук. В интерес на истината има доста млади хора с богат опит, които са работили в чужбина – Америка, Европа, и са се върнали тук, опитвайки се да направят свой бизнес, да развият някакъв старт-ъп. Харесват си Бургас и от гледна точка на местното развитие градът има една позитивна нагласа за връщане. Зависи обаче как ще бъдат посрещнати и какви възможности ще има предоставят.
- Може ли да се реши наведнъж проблема с всички тях?
- Не и затова трябва с тях да се проведе доста индивидуална дискусия, защото не е възможно да се вземат общи мерки. Разбира се има и общи неща – повечето, които се връщат, го правят заради добрия климат, мястото край морето, харесват си общността, която е доста приятелски настроена. Бургас не е малък град, но сякаш е запазил уюта си – тук при всяко минаване по бул. „Богориди” или ул. „Александровска” човек може да види познати и приятели – лукс, който в гоелмите организирани градове в Европа с подобен размер е почти невъзможен.
- В последните години се наблюдава едно отчаяние в Бургас. Може би това е комплексен проблем между семействата, средата и училището. Как може той да се реши?
- Няма просто решение. Първото, което трябва да се случи е работодателите да си променят базистните нагласи. Виждате, че този дебат върви в цялата страна и то много активно. Работодателите продължават да разчитат на нископлатена работна ръка. Оформиха се две ясно изразени позиции – едната на правителството, която налага натиск върху пазара на труда, като например вдига минималните заплати; другата е на организирания капитал, който все още се държи в най-лошите черти на марксисткия капиталист-експлоататор. Вероятно голяма част от българските капиталисти произхождат от средите на комунистическата партия и по тази причина споделят марксистките възгледи за иззедника-чорбаджия. Ако не се променят нагласите към работещите, не можем да разчитаме, че те ще останат тук при отворен пазар.
- Това може би води до исканията, които наблюдавахме това лято – внос на работна ръка.
- Да, започва паника – „нямаме работници”. Ако могат да внесат роби от още по-бедна държава, го правят. По-добре ще е да се научат да печелят от иновации или от нещо смислено, а не от експлоатация на хора. Това е големият проблем и той не е просто икономически. И това не може да се реши от кмет или администрация, колкото и да го искат.
- Конкретно за проекта на общинските съветници... има ли основа за неговото изпълнение?
- В ненаситената и неразвита икономическа среда на България има много възможности за развитие на предприемчивостта у младите. Въпреки че не всеки е роден предприемач. Една добра общинска политика, според мен, би било да се стъпи на вече съществуващата бизнес среда и на другата инфраструктура, която има общината и съвместно с бизнеса и администрацията да започнат да подкрепят младите. А те имат нужда от насоки, от това някой да ги ориентира в начина, по който работи българската система. Разбира се имат нужда от евтин кредит, а на по-късен етап е възможна и появата на бизнес ангели – успели предприемачи с опит, които инвестират в нови проекти на други бъдещи предприемачи. Когато това започне да се случва, Българи и в частност Бургас ще започне да бъде разглеждан като едно добро място. В момента младите не се чувстват така.
- Общината на първо четене иска да направи по-задълбочено проучване, да анализира социалните среди в града.
- Това е така и съм сигурен, че ако това се случи, някъде през пролетта ще имаме много по-голяма яснота.
- Таргет групите на инициативата на общинските съветници са от 4-ти до 8-и клас. Каква е целта на това?
- Според мен тепърва предстои да се изяснява това. От разговорите ми със Станислав Андреев, който е един от двигателите на инициативата, разбирам, че има криза на основите на трудовата етика – че след определена възраст децата развиват лоши навици, че са „изпуснати”. Прекарват повече време в нищоправене. Инвестират в тялото си, за да станат нацепени батки и красиви каки, но не инвестират в умовете си и на фундаментално ниво това ги определя като губещи. Хубаво е да изглеждаш добре, помага, но не е достатъчно в модерната икономика. Трябва да нацепиш и мозъка малко, не само корема. Нужна е промяна в това отношение.
Разумно е да се насочат по-малките, които все още така да се каже... не са покварени от културата на гетото. Защото истината е, че много от характеристиките на циганското гето, са завладяли голяма част от българската общност. Типчна такава е, че не е задължително само да си беден. Липсата на перспектива, липсата на модел, живота ден за ден... това са проблемите и тяхното решение трябва да се търси.
17
Коментара по темата
17.
Киро Проданов
29.12.2018 10:23:03
Хари, поздравления за позициите в интервюто. Но сигурно си даваш сметка, че лъскавата част на града е съвсем различна и противоположна на оформилите се бизнес зони в чертите на града. Бургаските бизнес зони с малки изключения са хаотично разпределяни и разполагани, пътищата до, около и вътре в тях са в окаяно състояние. А връзката между община - образование и практическа заетост на учениците в бизнеса е никаква. Етикети от рода на "капиталист-експлоататор" е много едностранчива, неуместна и подхранващr вечното недоволство. Много е важно проектите за проучване на реалните субективни фактори по темата да не бъдат сами за себе си печеливши и успешни. А да се опрат на по-широка социална база и да посочват причините и мерките за постигане на напредък в развитието на града и областта.
16.
До 7
28.12.2018 17:11:34
Кой твърди,че общината дава приоритет на средното образование?И ти защо реши,че то не е важно?
15.
Fasa
28.12.2018 03:43:47
В Бургас честен бизнес няма,ако не крадеш фалираш.В Бургас има само коври кинтоманки и батки така наречените шматки
14.
Граждани за Ефективно Разграбване на България
28.12.2018 00:37:28
Герберастите май се уплашиха, че няма кой да им бачка. Налапаха всички мазни бизнеси обаче роби няма.
13.
Гоцо
28.12.2018 00:09:22
Какъвто и бизнес да започнеш тук, Нападжии, Хеита и т.н. ще те занулят. Ако не си гербаджия, ще те смажат.
12.
ммммооооозъъък
27.12.2018 22:22:48
Харалане ,то хора с ъкъл все още се намират в българия ,ама тия със сопите ше ги прогонят .От 1989г досега кото е направил няко лев с мозък му е бил вземан ,,,,Я от мутри я от преторианците на власта или я ще му се случи случка .Държавата е малка ама много малка и всичко ставащо се разчува за секунди. Истанбул 18 000 000 град управляван от 1 кмет ,тука я има няма 4,,5 милиона със ученици пенсионери и т. н,,,Ама министерства 18 на брой, агенции ,,абе чиновник бирник мутра политик ..и всички чакат да се напълни хазната /бююджета /и познай как се усвояват милиарди от хора с гладък мозък.
11.
Тука
27.12.2018 21:28:17
е България бе хееей
10.
дрън дрън
27.12.2018 21:20:27
Града е пълен с блядове и руски кавали.Нема да на бъди
9.
Неразбрал
27.12.2018 21:12:20
Не мога да разбера, как искат да задържат младите хора от 18 до 40 години в Бургас и в същото време да залагат на развитието на средното, а не на висшето образование? Може ли някой да обясни?
8.
fen
27.12.2018 21:03:33
ПРОЧЕТИ СТАТИЯТА-"Софийска бизнесдама взима централния плаж в Слънчев бряг" , А СТИГА СИ РЪСИЛ МОЗЪК И ЩЕ ТИ СТАНЕ ПО ЯСНО ЗА КАКВО ГОВОРЯ СМЕШКО
7.
ново 20
27.12.2018 20:57:55
Факта че Общината залага на средното образование а не на висшето е показателен на къде върви града. Няма интелект - няма и висок принаден продукт. Да вземе кмета за пример Пловдив - там са 40000 студента всеки харчи минимум по 1000лв./мес. и това върти обороти от минимум 200-300 милиона лв./мес. Всеки като отиде да учи в София, Варна, Пловдив се устройва на работа и остава там - после времето си минава и т.н.
6.
Бургазлия
27.12.2018 20:23:48
Бургас е раят за нацепени пичове, боксьори, ММА бойци, татуирани маняци. Ако си някой от изброените жените са ти в краката. В Бургас материал за развитие на по-интелигентни професии има малко. Лошото е, че на тези боксьoри, ММА-ци и т.н. им дават да управляват недвижими имоти, логистика, магазини, отдели, да работят с клиенти и доставчици. Батките започват да се мислят за интелигентни, за бизнесмени, но си остават простовати и елементарни. Има едно ниво, което те не могат да преминат. Та така за бизнеса в Бс - години зад София и доста десетилетия зад Запада.
5.
Изтрит
27.12.2018 19:45:09
Почнаха да трият коментарите за Герб и доцента :))) визирам номер 3, където написах, че е на хранилка в Герб
4.
Marinero
27.12.2018 19:34:24
В града на чалгата и адидаса да говориш за образование и добра реализация е загубена кауза. Естествено по-умните и способни млади хора ще бягат от такова място като нашия спрял град и добре, че бягат защото ако остават ще бъдат претопени от посредственоста царяща тук. Така има поне малка надежда, че един ден някой от тях ще се завърнат по-знаещи и можещи и ще опитат да променят статуквото .
3.
*********
27.12.2018 19:34:17
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
2.
баткасиндикат.оод
27.12.2018 19:32:05
Социалните антрополози са като рибите прилепала които се движат плътно до акулите(властоимащате) нищо НЕ правят само чакат изборите за да хвалят властоимащите и да прибират ПАРИ за ПИАР
СОЦИАЛНИТЕ Антрополози НЕ могат да дадат рецепти за успех,тяхната роля е да раздуват локуми да изговарят високопарни думи,да четкат силните на
деня
Не случайно соросоидното НБУ се помещава в сградата на бившата АОУНСУ(партийната школа на ЦК на БКП където се обучавали Партийни секретари сега им викат ПИАРИ и социални антрополози)
СОЦИАЛНИТЕ Антрополози НЕ могат да дадат рецепти за успех,тяхната роля е да раздуват локуми да изговарят високопарни думи,да четкат силните на
деня
Не случайно соросоидното НБУ се помещава в сградата на бившата АОУНСУ(партийната школа на ЦК на БКП където се обучавали Партийни секретари сега им викат ПИАРИ и социални антрополози)
1.
Истината
27.12.2018 19:09:53
Колкото и мозък да има ако няма капитал нищо не става. Тия ги разправяй на студентите в НБУ със семестри по 2500 лв., те винаги ще ви купят учебника по предприемачество от 80 лв, където общо взето пише, че без капитал и инвестиция не става :)))