На Бъдни вечер трапезата трябва да е изобилна, прикадете я с тамян!
Традициите на Бъдни вечер повеляват трапезата да е изобилна, а броят на ястията да е нечетен и те да са само постни. Приготвя се варено жито, фасул, сарми с ориз или булгур, ошав. Поставят се още чесън, орехи, мед, кромид лук, плодове, вино, ракия.
Обикновено жените приготвят на този ден 7, 9 или 11 ястия.
При разчупване на обредния хляб, първото парче символично се оставя за Богородица и починалите, после за къщата, а следващите се раздават на всеки член от семейството според възрастта, както и на домашните животни. След приключване на вечерята, трапезата се оставя неприбрана, в символ на очаквания гост.
Под софрата е прието да се слага слама, напомняща за Витлеeмските ясли, в които Дева Мария е родила Спасителя. Най-възрастният представител от рода прикадява с тамян трапезата и къщата и прочита молитва. В огъня през цялата нощ трябва да гори дъбово или крушово дърво, наричано бъдник, което с топлината и светлината си символизира раждането в света на Христос. По традиция, най-старият мъж в семейството гадае по бъдника каква ще е следващата година. През нощта коледари тръгват по къщите и пеейки народни и църковни песни, разнасят радостна вест за Христовото Рождество.
Листата на бръшляна от трапезата, сложени под възглавницата, могат да предскажат здравето на този, който е преспал върху тях. Ако са останали свежи и зелени до сутринта, човекът ще е здрав през годината.
Ако на Бъдни вечер времето е облачно, пролетните култури ще са добри и пчелите ще носят повече мед. Ако целият ден е облачен, ще има болести през годината.
Ако на Бъдни вечер вали сняг, пчелите ще се роят много.
Вярва се, че на Коледа небето се отваря и всичко в един миг светва. На Коледа човек може да си пожелае каквото поиска, желанията се сбъдват.
Днес православната църква почита Св. прпмчца Евгения. Имен ден имат Евгени, Евгений, Евгения, Бисер, Бисера, Бистра, Благородна, Жени, Женя, Жечка, Първан, Първана.
Честит празник! Добави Коментар