Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

От колко сън се нуждаем според възрастта - точни изчисления

Ключови думи:
Смята се, че има определени норми за продължителността на съня по възрастови категории. В детската градина и началното училище децата трябва да спят най-малко 10 часа, през юношеството -9 часа. За един възрастен човек е достатъчно да спи по 8 часа. Но това са норми. Освен това трябва да се вземат предвид и допълнителни фактори, които определят необходимото количество сън. И така, от колко сън се нуждаят хората от различните възрастови групи?

Има хора, които се наспиват бързо, т.е. тези, които спят по-малко от 6 часа. Има и такива, които спят по-дълго време -повече от 9 часа. Това е вид генетичен параметър, като ръста на човека. Продължителността на съня, която ще се запази и през целия останал живот, се установява на 17-годишна възраст. При това трябва да е в сила правилото: през деня да се уморите така, че да можете да легнете и да заспите в рамките на 15 минути. А трябва да спите толкова дълго, че да можете да станете сутринта и след 15 минути да се включите в нормалния си начин на живот, без да изпитвате изразена сънливост през деня.

Ако говорим за възрастните хора, не може да се каже, че спят по-малко. Като правило, те страдат от куп различни заболявания, които влошават съня, по-специално, правят го по-накъсан, с пробуждания. Но човешкият мозък притежава свойството да не си спомня кога спи.

Освен това възрастните хора често седят следобед, за да си починат малко, пред телевизора и дремят. И това може да продължи половин, един час. Самият човек е сигурен, че не спи, а гледа телевизия. Но този сън също трябва да се приспадне от нощното спане. Не знаейки това, възрастният човек, когато отива да си легне вечерта и не може да заспи, смята, че не спи много. Изследванията, които се провеждат многократно обаче, показват, че средностатистическият човек спи толкова, колкото е спал и когато е бил на 20 години.
Когато говорим за сън, имаме предвид не само потребността му за човека, но и нуждата от сън за организма. А това могат да бъдат различни величини. Така например ние можем да смятаме, че 7 часа са ни достатъчни, за да се наспим, но за организма ни това може да бъде абсолютно недостатъчно. На 20-35-годишна възраст, в пика на активността на повечето от нас, когато човек може едновременно да работи, да учи, да води активен начин на живот и да отглежда малките си деца, най-често спи по 3-4 часа и счита това за норма. През този период малко хора изпитват хронична липса на сън.

По-късно обаче тази липса на сън определено ще се почувства, дори ако в момента няма усещане за умора. При някои това ще се случи до 40-годишна възраст, при други -на 50 години, а при трети -още по-рано. Всичко зависи от състоянието на нервната система. Ако тя не е силна, дори след 30-годишна възраст на някои хора им става все по-трудно да стават всеки ден, концентрацията и работоспособността им намалява, изпитват слабост и летаргия, появяват се различни заболявания, които не са съществували досега.

Необходимостта от сън при един възрастен човек след 40-45 години не се променя, оставайки на същото ниво: най-малко 8 часа на ден. В тази възраст вече има натрупани букет от болести, най-често сърдечносъдови. В този случай човек се нуждае от повече време за сън, защото тялото има нужда от ресурси, за да се възстанови. Съответно, колкото по-активно човек се проявява на работата си през този период, толкова повече време трябва да спи. Дори и да има други ресурси за възстановяване.

Хората на възраст над 60 години често страдат от безсъние например вследствие на заболявания, които вече не могат да бъдат излекувани, или се поддават на терапията много по-трудно отколкото един млад човек. Но, противно на общоприетото схващане, при възрастните хора нараства нуждата от по-голяма продължителност на съня. Те, като малките деца, трябва да спят най-малко 10 часа на ден. Но трябва да уточним, че не става дума за 8-10 часов непрекъснат сън. Така например може да поспите през нощта 6 часа и още 2-4 часа -през деня.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Ще се радвате н щастие и пари през 2025 г., ако приготвите тези ястия за новогодишната трапеза Ако ги сложите на масата, то ще успокоите Зелената дървена змия и така ще привлечете просперитет в дома си 19-годишният, пронизан от падащо дърво на Витоша, се бори за живота си Младежът е в реанимация
Агресия срещу педиатър в Перник заради 30 минути изчакване Тази агресия я считам за недопустима, защото, ако още един или двама специалисти напуснат отделението - то ще се закрие, алармира директорът Вижте какво получи Рачков от Маги Халваджиян  Шеговита публикация пусна актьорът и тв водещ на Коледа във фейсбук профила си
Незабравим коледен концерт на децата в Карнобат Концертът се превърна и в своеобразна среща на различни поколения от музикалната школа Момиче преживя незабравим полет с баща си  И всеки трик предизвиква все повече и повече смях
Завръща ли се модата от 90-те? Ето какви тенденции трябва да следвате, за да сте неотразими  Овърсайз, деним, изрязани топове и бандани са това, от което се нуждаете за стилна визия Джорджина Родригес изуми феновете на Кристиано Роналдо в Дубай Реакцията ѝ на истинска изненада, когато португалецът получи наградата за най-добър футболист на Близкия Изток за 2024 г., втрещи всички
Поема ли по нова посока Беларус? Лукашенко помилва 20 души Този ход подчертава потенциална промяна в подхода на правителството Яжте по 2 шепи шамфъстък на ден за перфектно зрение Това са единствените ядки, които съдържат много полезен за очите лутеин, категорични са учените
Кои храни поскъпнаха най-много Цените на свинското и пилешкото месо са се запазили, олиото е поскъпнало заради лошата реколта Годината на Дървената змия: Какво обещава за всяка зодия през 2025 г. Дървената змия подкрепя онези, които действат съзнателно, търпеливи са и се стремят към хармония