Депутатът от ГЕРБ Ивелина Василева: Глобите за нарушения, свързани със замърсяване на въздуха, ще отиват при засегнатите общини
Със заложените промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух се въвеждат допълнителни мерки за подобряване качеството му. Наложените глоби и санкции на оператори, с издадени комплексни разрешителни, причинили замърсяване на атмосферния въздух, ще постъпват по сметката на засегнатата община. Това предложение, което направихме с колеги от ГЕРБ, беше подкрепено при разглеждането на промените на второ четене в парламентарната екокомисия. По-ясно се определят отговорностите на институциите за чистотата на въздуха. Битовото отопление с твърди горива е основна причина за наднорменото замърсяване на атмосферния въздух с фини прахови частици. Затова се въвеждат норми за качество за ограничаване съдържанието на сяра и пепел във въглищата и брикетите. Контролът при продажбата, опаковането и етикетирането ба такива горива ще бъде осъществяван от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН. До три месеца след приемането на закона, трябва да бъде приета наредба, в която да бъдат заложени конкретните изисквания и правила“.
Това коментира председателят на парламентарната комисия по околна среда и водите Ивелина Василева. Следващата седмица предстои промените да бъдат разгледани на второ четене в зала. Тя поясни, че важен момент е разграничаване на отговорностите на всички държавни органи и органи на местното самоуправление по отношение опазване чистотата на атмосферния въздух.
„Конкретизират се отговорностите на кмета и общинския съвет при разработването на програмите за КАВ, оперативните планове за действие, предприемане на мерки за създаване на зони с ниски емисии, управление на трафика и ограничаване на употребата на битово гориво, както и управление на общинската инфраструктура и дейности. Разписани са отговорностите на МОСВ по отношение на промишлените източници и трансграничните замърсявания и органите на МВР и Министерство на транспорта, информационните технологии, които при явно нарушаване на качеството на въздуха могат да спират от движение моторни превозни средства. Така се елиминира противоречието кмет да е отговорен за осигуряване чистотата на въздуха, а същевременно друг орган да контролира определени източници на емисии, които допринасят за влошаване качеството на въздуха“, допълни народният представител.
Бургаският депутат коментира, че няма да се глобяват кметовете в случаи на трансгранично или промишлено замърсяване. Този текст е вече прецизиран, като санкции на кмета на съответната община се налагат,
когато е налице действие или бездействие от негова страна, в рамките на правомощията му.
Ивелина Василева е категорична, че обсъжданите промени са важни и засягат актуалните в момента дебати за чистотата на въздуха.
„Законът дава решения, трябва да се работим, за да защитим здравето на българските граждани и законодателните мерки са един от начините за това. Всички искаме да дишаме по-чист въздух,няма различни мнения по този въпрос. Имаше дебати след първо четене в зала и прецизирахме текстовете, свързани с отговорностите на местната власт. С колегите ми от ПГ на ГЕРБ подкрепяме промените, защото те засягат дългосрочни мерки“, допълни Василева.
11
Коментара по темата
11.
Todor
16.12.2018 10:43:46
Никои да не пипа нефтозавода тои нрани 2-3 големци и не бива да се глобява
10.
Do 1
16.12.2018 10:39:43
Predloji kakvo da napravim .nali stiga prikazki i politika .iskam predlojeniq
9.
Do 4
16.12.2018 10:29:51
Ti nali se seshtash vhe toz zakon se pravi za da pokrie lukoil.inache kmeta trqbva da plashta po 10000 vseki den.sega s toz zakon nqma da go globqvat za promishleno zamyrsqvane.toest dvata zavoda prodyljavat da ni trovqt. No nqma problem te po slbite veche izmrqha ostanhme po silnite i nie veche sme imunizirani.samo novorodenite ne znam kak shte se spravqt
8.
Do 2
16.12.2018 10:18:32
Tova che parite shte doidat v burgas ne oznachava che horata shte ozdraveqt.nikoi nqma da gi investira v bolnici ili izmervatrlni uredi.shte otidat v nqkoi job i po koleda shte sponsorirat nqkoe bolno dete.a nie si prodyljavame s bezhaberieto i da kazvame nedai si boje. ... a oniq dvata zavoda shte prodyljat da si ni trovqt
7.
Hristo
16.12.2018 10:15:10
Pak se izmykna kmeta i lukoil i kronoshpan.nqma da byde globqvan pri promishleni zamyrsqvaniq toest pak si prodyljavame po stariq pyt.uniq dvata zavoda ni trovqt bezmilostno.nie shte se lekuvame .nai mnogo nqkoe staro bmw da go globqt za det pushi i shte vdignat golqm shum po vyprosa
6.
*********
14.12.2018 17:45:08
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
5.
Чичо Кмет
14.12.2018 15:45:26
Значи, чичо Кмет след толква години управление си заравяше главата в пясъка за мръсния въздух. Сега, като видя, че гражданите явно не вярвали, че въздуха бил чист, каза, че кметовете нямали достатъчно правомощия! Ами, господин Николов, досега къде спахте? Много е удобно да се оправдавате с липса на правомощия! А иначе може да ходите и да се месите в работата на всеки в града!
4.
До 1
14.12.2018 13:13:04
От Лукойл и Кроношпан нито лев.
3.
Ovca
14.12.2018 13:02:25
Трябва да се работим, за да защитим здравето tva ti e parvoto izrechenie
2.
Общински Депесар
14.12.2018 12:33:12
Тъй като ние сме най засегнати значи парите ще дойдат при нас
1.
Да
14.12.2018 11:48:25
Публикувайте спровка за 2015-18г.колко постановления за чистотата на въздьха в Бс са влезли в сила и на каква сума .Събраните глоби също.
Стига само приказки и политика.Дрън дрън
Стига само приказки и политика.Дрън дрън