Доц. Димитров: Няма алгоритъм, който да гарантира сигурност при електронно гласуване
Управляващите не бягат от електронното гласуване, но технически не е възможно да се осигури алгоритъм или правила, които да гарантират сигурност. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ специалистът по избирателни системи доц. Димитър Димитров
„Трудно ще е съхраняването на този вот, опазването във въпросната електронна кутия. Страховете, свързани с използването на Интернет, са много“, добави той.
„Никъде не се прави такъв вот, освен в Естония, но условията там са неповторими за другите страни. В Норвегия също се проведоха подобни избори, след което хората там казаха, че няма смисъл. Швеция пък започна подобен проект, от който се отказа“, поясни спецът.
„Не бива да се допуска видеонаблюдение по време на гласуването! Това е голям проблем. Използва се в Русия. Има страни като Албания, при които броенето на бюлетините става пред камери. Това до нищо добро не е довело“, добави той.
„Големият проблем на българските избори не е в техническите средства, нито е в машинното гласуване, нито в наблюдението, а е свързан с това, че имената, които се появяват в избирателните списъци скоро ще бъдат повече, отколкото е цялото население според демографската статистика. На това никой не обръща внимание, защото не е проблем, който носи гласове“, коментира доц. Димитров.
„Може да използвате хартия или машина на изборите, но това не гарантира нищо. Ако половината от гласовете в една секция са по някакъв начин манипулирани или купени, когато сложите една машина, тези, които са участвали в схемата, пак ще се включат. Това е елементарно. Ще има положителен резултат, но само за този, която ще усвои средствата, за да достави машините“, каза още Димитър Димитров. Добави Коментар