Бургас се превръща в притегателен център за диагностика и лечение (ВИДЕО)
13 566 човека са намерили лечение в университетска болница „Дева Мария“ до началото на декември. Интересното е, че 10% от преминалите са от области извън Бургас.
Най-много пациенти от Варна, София, Добрич, Шумен и Ямбол са избрали университетска болница „Дева Мария“ в Бургас за своето лечение. Фактът е любопитен, предвид това, че до преди няколко години бургазлии търсиха лечение в други градове, а днес от други градове идват в Бургас.
Отделенията, които генерират най-голям интерес при пациенти извън Бургас са Клиниката по урология, Клиниката по съдова хирургия, отделението по медицинска онкология, отделението по кардиология и инвазивна кардиология.
В УМБАЛ „Дева Мария“ отчитат 4631 операции до момента, като до края на годината се очаква операциите да станат над 5000. Това е с 10% повече от оперативната дейност през изминалата година.
В оперативните специалности особено силно е била застъпена онкохирургията, като в последната година се отчитат много комплицирани онкологични случаи. Залага се активно на лапароскопската и ендоскопска хирургия като щадящи оперативни методи, които помагат за по-бързото възстановяване на пациента.
„Лекарите в нашата болница са герои, най-отговорно го заявявам. Това са висококвалифицирани специалисти, които работят денонощно. Ако през нощта дойде спешен пациент, който се нуждае от операция, той просто се оперира, не се оставя за следващия ден“ разказва д-р Даниела Георгиева.
Към момента в болницата има 28 специализанти във всички отделения и клиники. От януари месец акредитация за база за обучение получава и най-новото отделение на болницата- това по медицинска онкология. Част от специализантите в болницата са зачислени и като докторанти като част от професионалното развитие, осигурено от университетска болница „Дева Мария“ Към момента зачислени са четирима, а до края на годината това ще се случи с още двама.
Университетска болница „Дева Мария“ продължава да бъде единствената болница в региона, в която се поставят и следят временни и постоянни пейсмейкъри. През тази година в болницата е започнало и поставянето на порт-а-кат системи или портове за химиотерапия, които правят терапиите щадящи за пациентите.
Именно новооктритото отделение по медицинска онкология е едно от най-бурно развиващите се и само за година успя да обслужи 2462 човека. Самото отделение стана и първата онкология в България, започнала да провежда таргетна терапия при определени видове карциноми. Развитие са получили и Спешно отделение, и отделението по вътрешни болести към болницата, които са успели да повишат нивата си на компетентност от 1 на 2. Знакови случаи от всяка специалност бяха споменати по време на пресконференцията. Особено внимание бе обърнато на дейността на отделението по неонатология, единственото с трето, най-високо ниво на компетентност в Бургас.
През изминалата година в отделението са отглеждани 5 бебета с тегло под 1000 гр., както и бебета с тежки вродени заболявания, изписани след няколко месечен престой в отлично здраве.
„Аз съм свидетел на едно бурно развитие на болницата. През 2011 година дойдох от ВМА и в следващите няколко години тя успя да постигне много високо ниво на диагностика и лечение във всичките си отделения. Започнаха да се внедряват дейности, които са характерни за големите болници, закупи се апаратура, обучиха се кадри.„ обяснява и заместник управителят на болницата и началник на Клиниката по урология- д-р Дичо Калоянов.
Технологиите са вече такива, че повечето операции в университетска болница „Дева Мария“ се извършват по ендоскопски път. В урологията почти 90% от операциите са извършени по безкръвния метод. Пример бе даден с големи камъни в уретера, които до преди няколко години са работени с отворена, класическа операция, а днес този процент е много малък- за 4 години едва двама души са претърпели отворена операция за камък в уретера. Рутинна ендоскопска хирургия е въведена и в Клиниката по хирургия от доц. д-р Анатоли Карашмалъков, както и в Клиниката по съдова хирургия, и в отделението по акушерство и гинекология. Благодарение на апаратурата, която позволява това да се случи, в болницата листата на чакащите за операция е сведена до отлагане едва с 2-3 дни, а не както е по повечето места- с месеци.
Д-р Калоянов разказа, че в Клиниката по урология на университетска болница „Дева Мария“ се извършват всички дейности, които се извършват в специалността, при това- на 90% по ендоскопски метод. Ендоскопският метод се използва при заболявания от бъбречно-каменна болест, при заболявания на простатната жлеза, при общо хирургични заболявания, при заболявания на пикочния мехур. Стремежът на специалистите е да разширят ендоскопската хирургия с лапароскопска урология, която е внедрена от тази година.
„С лапароскопска урология могат да се похвалят едва няколко болници в България и нашата е една от тях. В момента в болницата се работи лапароскопска урология със съдействието на екипи от Варненския медицински университет, като стремежът ни е да се обучат кадрите и да започнем да я прилагаме рутинно. Работим тежки, големи операции, за които много ни помага нашия главен методист чл. кореспондент проф. д-р Чавдар Славов- заедно с него правим най-големите операции в урологията, които съществуват.“ обяснява д-р Калоянов.
„Имаме голяма нужда от разширение на съществуващите отделения и това ще бъде поредната крачка в нашето развитие- започваме строеж на 12-етажен корпус към болницата. В новия корпус не само ще разширим досега съществуващите отделения, но и ще открием съвсем нови за града.