Има ли балон на пазара на жилищни имоти у нас?
Действително имаше много голям ръст на строителството у нас през тази година, отбеляза Стойчева и изрази очаквания през 2019 г. този ръст дори да е по-сериозен от настоящия. Като причина за това тя посочи фактът, че само по около половината от издадените през 2018 г. разрешителни строежът вече е започнал.
„Трябва да се уточни, че вече в продължение на 4 години България е в икономически възход. Все още обаче не сме достигнали минимума на безработица, все още не са усвоени и големите средства от Европейския съюз. Всичко това очертава продължаващ ръст и при строителството, и на пазара на бизнес имоти“.
Стойчева посочи, че 2018 г. е първата след предкризисната 2008, в която има ръст на цените във всички населени места у нас и на всички видове имоти. Вероятно следващата година няма да се окаже по-лоша от настоящата, изрази мнение тя.
Като основна тенденция за пазара на жилищни имоти през настоящата година гостът посочи увеличения интерес към луксозните сред тях.
Профилът на купувача Стойчева очерта като основно млад човек, информиран, който не купува на всяка цена. Според нея отпускането на кредит, който на 100% покрива цената на дадено жилище, е твърде рисково.
Купуването на имот „на зелено“ тя определи като добър вариант, тъй като така имотът със сигурност има по-ниска цена. „Проблемът в този случай основно е, че потребителите често не познават добре инвеститора и строителя на проекта, на който залагат“.
2
Коментара по темата
2.
Дядо Добри
02.12.2018 14:00:48
Какво чакате да каже една брокерка на имоти. Че брокерите изкуственно вдигат цените на имотите, за да си вдигат и комисионните ли? С кризата която се очертава през идващите години, не само ще се спука балона, но и инвеститори, строители и банки ще фалират. В момента правят точно това, което вършеха и през 2009, за да сринат пазара на имоти безсрамно, като парсата остава за обикновенния човек, бил той купувач или продавач!
1.
Вярвай си
02.12.2018 13:19:04
Балон има и още как. Ще гръмне както през 2008-ма. Първо ЕЦБ ще вдигне лихвите, та от там и нашите банки. Второ ще има рецесия до няколко години и трето демографската криза ще отрезвят пазара.