Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Антибиотиците ни убиват с алергии

Ключови думи:
Антибиотици провокират тежки алергии, ако се пият често и продължително. Това важи както за конкретен препарат, така и за цяла група. Много по-често се среща т.нар. кръстосана алергия – по отношение на антибиотици от няколко родствени групи.

Понякога тя се проявява доста интензивно и ако не се окаже помощ навреме, човек може да получи шок и да умре. Това предупредиха микробиолози в Световната седмица на осведомеността за отговорно прилагане на антибиотиците.

Антибиотиците действат именно върху бактериите, а не върху вирусите. Затова те не бива да се самопредписват. Когато лекарите ни дават рецепта за тях, те го правят, за да не развием бактериална инфекция, а не за да унищожат вирусите, обясняват специалистите. Със стопроцентова сигурност може да се каже, че продължителният курс с антибиотици погубва не само паразитите, но и унищожава полезните колонии сапрофити – те са необходими на червата, на кожата и на лигавиците. А там, където няма нормална флора, се появява опасна фауна.

Дисбактериозата допринася за възникване на гъбични увреждания. Затова, ако човек започне да страда от гъбички по краката и ноктите, кожата на лицето му се изсушава и започне да се люпи, една от причините може да бъде предозирането с антибиотици. Освен това предозирането гарантира и проблеми с храносмилането. По тази причина те се приемат с пробиотици или в комбинация с кисело мляко. Освен всичко друго препаратите от различните групи антибиотици могат да увредят бъбречните тъкани. Те могат да се отразят негативно на нервната система, да намалят слуха и да понижат съсирването на кръвта.

И не на последно място – антибиотиците могат да се намесят в развитието на костите и ставите. Колкото по-често и по-продължително пием антибиотици, толкова по-често се разболяваме и по-дълго боледуваме, единодушни са микробиолозите. Свръхупотребата на тези лекарства води до резистентност. От тази гледна точка те стават опасни, тъй като вече не могат да унищожат причинителя на бактериалната инфекция.

Според данни на Световната здравна организация само в Европа 33 000 души умират годишно в резултат на антибиотична резистентност, тъй като микроорганизмите стават устойчиви при честа употреба на тези лекарствени средства. В световен мащаб броят им достигна 700 000. Ако не се вземат мерки, очаква се този проблем да отнеме живота на милиони хора към 2050 г. Според епидемиолози голямо предизвикателство е да се убедят хората да не ползват антибиотиците на всяка цена и при най-леките настинки.

Как да се опазим от страничните ефекти

За да е ефикасно лечението, пийте капсулите с повече течности, но не с мляко, фреш от портокал или грейпфрут, тъй като те намаляват действието им. Добре е да ограничите количеството и калориите на храната си, за да запазите енергията, изразходвана за преработката ѝ за борба с причинителя. 30–40 минути преди приема на лекарството хапнете кисело мляко. Можете да вземете и пробиотик. По този начин ще запазите полезните микроорганизми в стомашната флора. Добре е да се придържате точно към предписаната схема на прием. Ако се налага да приемате и други лекарства, задължително уточнете комбинациите и интервалите между приемите с лекуващия лекар. Забравете за алкохола по време на лечението. Той може да неутрализира ефекта на лекарството или да доведе до нежелани реакции. Ако при предишно лечение с антибиотик или друго лекарство сте развили алергия, информирайте лекаря си, за да прецени назначеното лечение.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Рецепта за домашен шоколад за 20 минути, с който децата ще бъдат във възторг Много лесно се приготвя Българската полиция e "блокирала спасяването" на трима мигранти, които по-късно замръзнаха до смърт NNK и CRB призоваха за "независимо, официално разследване"
Бизнесът определя кибератаките като основен проблем през тази година Най-значително придвижване нагоре в класацията бележи изменението на климата Концерти, пътуващо кино, театрални постановки и стендъп комедия - какво да очакваме в Царево Силен тласък на културните събития в общината през есенно-зимния период
Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба В документа се изброяват много идеи за това как да се разпали ненависта на американците Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов
Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово
Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен"