„Кроношпан“ отчете: За два месеца само ведъж е превишена нормата за прах във въздуха, при това - незначително (СНИМКИ)
Ключови думи:
бургас, чистота, въздух, кроношпан, станция, замерване, фини, прахови, частици, славейков, флагман
Новата станция за мониторинг на чистотата на въздуха в Бургас, която „Кроношпан“ дари и постави в началото на октомври в бургаския жк „Славейков“, работи от 1 месец и досега е отчела само в един ден превишение на нормите на фини прахови частици. Станцията се намира до бл. 25 в комплекса, на 500 метра от предприятието, което мнозина определят като „основния замърсител на въздуха“.
Днес представители на "Кроношпан" дадоха подробности пред журналисти. Станцията струва 120 хил. лв. и е специализирана в измерването на ФПЧ10 – частици с размер по-малък от 10 микрометра (1х10-6 m) на кубичен метър, които достигат до по-ниските отдели на дихателната система и водят до увреждане на тъканите в белия дроб. Деца, възрастни и хора с хронични белодробни заболявания, грип или астма са особено чувствителни към високи стойности на ФПЧ10.
Според официално публикувани данни в „Програмата за подобряване на качеството на атмосферния въздух в Община Бургас 2016 – 2020“ автомобилният трафик и битовото отопление генерират 75% от ФПЧ във въздуха над Бургас. Останалите 25% са отделени от промишлеността.
„Данните се измерват ежечасово и се предават на живо в сайта на Община Бургас. Всеки гражданин може да види какви са нивата на фини прахови частици над града. Днес излизат данните за целия м.ноември, като от отварянето на станцията преди близо 2 месеца, досега сме засекли само едно превишаване на нивата от позволените 50 микрометра на куб.м., отчетено е на 27 ноември. Завишението е било незначително - с 11,5 микрометъра на куб.м, но причината за това е рязка необичайна смяна на посоката на вятъра“, коментира Пламен Динев – експерт по екология към „Кроношпан“.
Системата е автоматизирана. Валидирането на данните се извършва от специалисти и предстои да бъдат излъчени допълнителни експерти от различни НПО-та в България, които да подсигурят прозрачността на процеса.
„Най-често завишени са нормите в кв. Долно Езерово, където хората се отопляват с дърва, въглища и други битови материали“, уточни още Динев.
Преди дни се проведе среща с министърът на екологията Нено Димов, на която бяха обсъдени новите мерки за чистота на въздуха. Подробности от нея ще станат ясни на 10 декември.