Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

585 страници: ЕС и Великобритания си дават развод

Обединеното кралство напуска ЕС на 29 март, след като преди 2 години 52% от участвалите в референдум поискаха анулирането на 45-годишното членство на страната в Съюза
Ключови думи: ес, великобритания, брекзит, споразумение, парламент,

Eвропейските лидери се събират в неделя в Брюксел на извънредна среща, на която да одобрят споразумението, уреждащо развода с Великобритания.

Обединеното кралство напуска ЕС на 29 март, след като преди 2 години 52% от участвалите в референдум поискаха анулирането на 45-годишното членство на страната в Съюза.

Лидерите ще одобрят развода и ще дадат мандат за нови преговори, този път за бъдещите отношения. След това те ще се видят с британския премиер Тереза Мей, която пристигна в Брюксел в събота следобед и се видя с шефа на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.

“И макар, че никой няма основания да е щастлив на този ден, има нещо, на което искам да наблегна - в тези решаващи времена ЕС 27 издържа теста за единство и солидарност”, заяви в поканата си за извънредната среща, разпратена до лидерите в събота вечер председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск.

Споразумението за напускане е на 585 страници и урежда условията за третиране на европейските граждани, живеещи във Великобритания и на британските в ЕС, финансовите и имуществени въпроси, както и статута на новата външна граница на ЕС - между Ирландия и Северна Ирландия.

То предвижда преходен период до края на 2020 г, в който цялото европейско законодателство ще бъде прилагано в Обединеното кралство, включително по финансовите задължения, като при това Лондон няма да участва повече във вземането на решения.

През тези 18 месеца Великобритания ще остане член на общия пазар и на Митническия съюз. Преходният период, който може да се удължи еднократно, бе поискан от британското правителство, за да се ограничат последствията от шоковото прекъсване на действието на хиляди законови правила и разпоредби и да се даде време за преговори по бъдещите отношения.

Очаква се лидерите на ЕС да одобрят и политическа декларация, която очертава скелета на бъдещите отношения между Лондон и Брюксел и дава нов мандат на главния преговарящ на ЕС Мишел Барние да ги води от името на Съюза.

До извънредната среща се стигна, след като в събота следобед Испания оттегли заплахите да блокира развода заради незадоволително уреждане на бъдещето на британския анклав Гибралтар. Въпросът беше уреден, след като ЕС и Великобритания се съгласиха да дадат допълнителни писмени уверения, че бъдещето на Гибралтар ще се определи с активното участие на Мадрид, а не между ЕС и Обединеното кралство. Декларация в този дух ще бъде прикрепена към споразумението.

След като испанският премиер Педро Санчес съобщи, че тези гаранции са достатъчни, Доналд Туск изпрати, по-късно от обичайното, поканата до европейските лидери за неделната среща, в която се казва, че Евросъюзът е постигнал главните цели в преговорите си по Brexit: минимизиране на несигурността за гражданите и бизнеса, уреждане статута на европейските граждани във Великобритания, издължаване на финансовите задължения на Кралството към общия бюджет, избягване на твърда граница в Ирландия и на правния вакуум за компаниите.

ЕС ще има около 2 години да изготви споразумението за бъдещите си отношения с Обединеното кралство. А ако то не стигнат, преходният период ще може да се удължи с още две, т.е. до края на 2022 г., се казва в поканата до лидерите.

България ще бъде представена на срещата от премиера Бойко Борисов. Правителствената пресслужба съобщи, че той ще подкрепи споразумението и декларацията, тъй като те защитават интересите на българските граждани.

Всички уговорки по Brexit обаче няма да са факт преди споразумението да бъде ратифицирано от Европейския и от британския парламенти. Евродепутатите ще излязат с резолюция за отношението си към съдържанието на текста още в началото на декември, а самото гласуване ще е догодина. За него ще е необходимо обикновено мнозинство от 754-мата евродепутати. Засега не е ясен графикът на британския парламент.


2
Коментара по темата
2.
Дернев
25.11.2018 10:32:50
Отмяната навалутния борд след създаването на СЕЩ. С излизането на Велокобритания ще отпадне и една сериозна пречка за създаването им. С тях всички съседи са партньорис преоритем. Само с Русия/ОНД съюз за осигуряване мира и стабилността в Европа.
1.
гакцйкймщймщймщймщъ
25.11.2018 08:29:37
СЪБАРЯНЕ НА ВАЛУТНИЯ БОРД, ЛЯТОТО НА 2021
  Добави Коментар
Тъжна вест във футбола Почина национал на Габон Направи обръщение към българското общество Рамазанов иска да носи още спортна слава на България, той е един от тримата ни настоящи олимпийски шампиони
Сръбският парламент избра ново правителство Депутатите взеха решение да гласуват поименно Сподели, че никога няма да... Лилиън е порн* модел
Лекар е обвинен за смъртта на 15 пациенти В Берлин Нафтата подписа с... Диагонал от чужбина се присъединява към "Нефтохимик"
Пускат нападателя на Дебора под парична гаранция Пловдивският районен съд промени постоянната мярка за неотклонение на подсъдимия Невероятен скандал в България В борбата
86-годишен крие боен пистолет и граната Мъжът нахлу в офис и се закани на персонала с убийство "Бомба" в имението с розите Ергените хванаха бас, който не изглежда от най-джентълменските
Направи разтърсващо признание Бил е жертва на тормоз като дете Британският върховен съд най-после разумно: Трансджендър жените да не се третират като жени Петимата съдии по делото взеха единодушно решение