Нинова предизвика Румен Радев и Манолова - ще се съгласят ли да се намалят заплатите им с 18%
Ключови думи:
Корнелия Нинова, Румен Радев, Мая Манолова, президент, омбудсман, парламент, Крум Зарков, Изборен кодекс, машинно гласуване, дистанционно електронно гласуване, заплати, депутати, Владислав Горанов, протести
Лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска подкрепа от президента Румен Радев и омбудсмана Мая Манолова за намаляване на заплатите им с 18%.
На пресконференция на „Позитано” 20 Нинова обясни, че за трети път ще внесат законодателно предложение в тази посока.
От БСП настояват заплатите на депутатите да бъдат намалени с 543 лв., което било редуциране с 18%.
Възнагражденията на президента и омбудсмана са обвързани с тези на народните представители. Т.е. евентуалното намаление на депутатските заплати ще се отрази и на тях. Въпросът обаче засяга и редица други управленски органи и регулатори, чиито възнаграждения също са свързани с тези на народните представители.
Корнелия Нинова обясни, че досега не са се справили в битката за намаляване на заплатите.
„Затова, внасяйки го, се обръщам към президента и омбудсмана на републиката, които също ще получат увеличения на заплатите. Това са двама души, в които вярвам в чувството им за справедливост. Вярвам в социалната им ангажираност. Да излязат и да заявят позиция. Знам, че те не могат да внасят законопроекти. Ето, ние го внасяме, но имаме нужда от морална подкрепа, защото тази битка я водим отдавна. Опитах се да я превърна и в лична. Всяко увеличение, което се получава, го дарявам на болни хора, за да дам личен пример, но не се справяме. Това е. И търсим всякаква подкрепа – морална, публична, от институции и от хора, за да възстановим наистина поне малко някакво чувство за справедливост в българското общество”, обясни Корнелия Нинова.
Тя се обърна и към управляващото мнозинство с думите: „Това, което правим, е ритуално самоубийство”.
Според Нинова е несправедливо депутатските заплати да се увеличават на фона на социалните протести.
Идеята е редуцирането на възнагражденията да е до това, което е било в края на предишния парламент.
Конкретният проблем сега е, че предстояло увеличение на депутатските заплати с 90 лева и то със задна дата.
Това произтича от приетия отдавна механизъм, че възнаграждението на народния представител е равно на три пъти средната заплата в обществения сектор.
Според Корнелия Нинова обаче това е несправедливо, тъй като не отразявало неравенството. Малко хора у нас взимали много големи заплати, а огромното мнозинство – ниски.
БСП ще предложат промяна на механизма. Според Нинова по-удачно било депутатската заплата да е обвързана с минималната.
Крум Зарков припомни, че финансовият министър Владислав Горанов преди време поел ангажимент да се промени правилото за възнагражденията, но до момента той не бил изпълнен.
Зарков обяви и несъгласие на БСП с внесените от управляващите поправки в Изборния кодекс. Едната от тях касае премахване на номерата на политическите формации в интегралните бюлетини. Другите са свързани с премахване на машинното и дистанционното електронно гласуване, които и без това до момента не се прилагат реално.
След въпрос за евролистата на БСП Корнелия Нинова обяви, че е рано да се каже кой ще я води, „но с 200% сигурност няма да съм аз”.
2
Коментара по темата
2.
Ибре курортеееее
21.11.2018 13:53:03
Кой и как определя средната работна заплата в България от която се сформира дИпутатската заплата.Ами никой не знае?Само онези по високите етажи си ги знаята ама нехаят за народа.За това какъвто народа такива и политиците му.
1.
kiko
20.11.2018 16:32:11
Наплюскахме се и дайте да повръщаме малко.