ГЕРБ ревизират малка част от идеите си за пренареждане на здравната система
Вчера, в 17.18ч. – в последния възможен момент, депутатите от ГЕРБ се възползваха от правото си да внесат изменения между първо и второ четене на законопроекта за бюджета на касата. Макар и на 33 страници, измененията внесени от председателят на здравната комисия Даниела Дариткова в по-голямата си част са по-скоро технически, редакционни, а понякога и стилистични. Съществените изменения не са много и засягат основно дейността на болниците.
Не парламентът, а кабинетът ще разрешава откриването на нови болници, предвиждат новите текстове. Преценката има ли нужда от нова болница ще се взема на база потребностите на населението според здравната ни карта, която в момента не работи. Анализът пък ще прави новата агенция "Медицински надзор". Новите дейности пък няма да се разрешават от кабинета, както предлагаше здравното министерство, а от ресорния министър, както е и в момента.
Шест месеца ще бъде срокът за подготвяне на правилата за добра медицинска практика от съсловните организации вместо досегашните три, които им даваше здравното министерство.
Няма да има трансформация и окрупняване на центровете по трансфузионна хематология, след като специалистите от сектора обясниха колко ще се затрудни процеса по кръводаряване и кръвопреливане с предвижданата промяна. В същото време остават много от планираните от здравните власти промени.
Остава принципът за разходна ефективност
Управляващите не се отказват от идеята касата да плаща само за най-разходно ефективните лекарства. Засега от касата обещават, че това ще важи само за лекарствата, изписвани от болниците за домашно лечение, ще е само за пациенти, които започват за първи път лечението си с биологични продукти. Все пак законът залага принципът на разходна ефективност, а допълнителните уточнения за кои лекарства ще се прилага той могат да стават с наредба.
Запазва се и идеята националният съвет по реимбурсиране самостоятелно да може да направи нови фармако-терапевтични ръководства тоест начинът за лечение на болести, включващи критерии за оценка на резултата от прилаганата терапия и алгоритми за лечение с лекарствени продукти. Досега това ставаше след консултация със съответните национални консултанти, медицински научни дружества и експертни съвети, но след измененията правото ще е еднолично на съвета.
Управляващите не отстъпват от идеята да бъде закрит фонда за лечение на деца и дейността му да се поеме от касата.
Запазва се и идеята агенцията за медицински одит и агенцията по трансплантации да се слеят в едно звено – агенция "Медицински надзор" и тя да е мегаорган, който да контролира болничната дейност. Остава мораториумът нови болници да не могат да сключват договори със здравната каса.
Новите Национални рамкови договори, които се предвижда да са с тригодишен срок, ще започнат да действат от 1 януари 2020 г. , а за 2019 г. се предвижда да има анекс към сегашния договор.
Идеи на опозицията
И опозицията се възползва от правото си да поиска изменения между първо и второ четене, някои от които също са редактирани от мнозинството. От ДПС искат да отпадне прелицензирането на болниците, да се удължи от 3 на 6 месеца срока, в който агенцията за медицински надзор да изготвят нови правила за добра медицинска практика, да отпадне окрупняването на центровете за трансфузионна хематология, да отпадне идеята нови болници да се разкриват само с решение на Народното събрание.
Левицата предлага отпадане на всички параграфи от преходните и заключителни разпоредби на законопроекта, с които се правят промени на всички секторни за здравеопазването закони. И отмяна на всички изменения.
БСП иска още да се увеличи бюджетът на касата със 144 600 лева, като с 84 195.2 да се увеличат трансферите за специализирана извънболнична помощ, а с 56 130.1 да се увеличат парите за медико-диагностична дейност. Останалите средства да отидат в резерва за непредвидени и неотложни разходи, искат социалистите.
От партия "Воля" искат да отпадне възможността при приватизация на части от лечебно заведение с държавно или общинско участие, парите да остават за инвестиции на болницата.
Промени за болниците
Както обещаха, от ГЕРБ планират промяна в намерението за пререгистрация на болниците. Все пак то няма да отпадне, но основната административна дейност няма да падне на раменете на лечебните заведения. Те ще имат 6 месеца да приведат дейността си според новите законови изисквания, а не както се предвиждаше – до една година. Но след това няма те да подават заявления за прелицензиране и пререгистрация, а новата агенция "Медицински надзор" ще прави проверки и ще следи дали са изпълнени изискванията. Остава възможността болниците, които не съответстват на правилата, да бъдат затваряни.
ГЕРБ няма да отменя изцяло идеята касата да плаща за болнично лечение само, ако то е извършено от лекар на основен трудов договор в съответната клиника. Ще има обаче и възможности за изключения – когато има недостиг на специалисти, като за целта ще се издава специално одобрение от Надзорния съвет на НЗОК по предложение на директора на съответната регионална каса.
4
Коментара по темата
4.
Dalaverko
18.11.2018 12:36:16
От паркинга на Метро тръгнаха 423 автомобила в момента. Отделно полицията блокира кръговото и не позволява на много коли да се включат в протеста!!!
3.
обективен
18.11.2018 11:46:54
Има нещо сбъркано в тая наша здравна система. Лекари и медицински сестри бягали в чужбина, защото нямало пари. А всяка година бюджета за здравеопазване се увеличва. И отделно от това, с цел да запушат големите усти на "майките" с черни байряци (няма да успеят - те предвкусват да вземат цял живот по 1 200 лв.), сега са отделени за "хора с увреждания" 2,5 млрд. лева. Всичките тия пари ще се влеят при тия от "здравната система" - лекари, аптекари, психолози, рехабилитатори и още какви ли не "менти". И парите потъват като вода в пустиня, и все се реве, че няма и няма пари. Не се наяде тая сган! Ще дам пример за онагледяване само относно парите за "хора с увреждания" 2,5 млрд. лева.
Ако ги разпръснем по магистралата София-Бургас (400 км.), на всеки километър ще има по 6 250 000 лева. А разпръснати на всеки метър - по 6 250 лв.
6 250 лв. на метър! Представете си го в банкноти по 5, 10 или 20 лева. Колите ще се пързалят по тях! А шофирането ще бъде затруднено от вихрушката от "грешни пари" вдигащи са във въздуха, след всеки преминаващ автомобил.
Как се не наяде тая мръсна сган?!
Ако ги разпръснем по магистралата София-Бургас (400 км.), на всеки километър ще има по 6 250 000 лева. А разпръснати на всеки метър - по 6 250 лв.
6 250 лв. на метър! Представете си го в банкноти по 5, 10 или 20 лева. Колите ще се пързалят по тях! А шофирането ще бъде затруднено от вихрушката от "грешни пари" вдигащи са във въздуха, след всеки преминаващ автомобил.
Как се не наяде тая мръсна сган?!
2.
обективна
18.11.2018 10:32:08
ако си частна болница и се биеш в гърдите че е твоя тогава нзок да не им плаща нито стотинка и тогава ще ги видите тези пишман собственици дали ще имат апетити да строят нови болници с намерението да източват здравната каса нищо друго няма а само легален начин да крадат законно
1.
Пурко
18.11.2018 10:12:19
Лекарите да получават възнаграждение, само за излекуван пациент!!!
И да се спре практиката, с изнудването за пари!!!
И да се спре практиката, с изнудването за пари!!!