Ученици от НУМСИ „Панчо Владигеров“ представиха произведения на Бах и Щраус в Областната управа в Бургас
Събитието е организирано от Областна администрация Бургас и Музикалното училище в града и има за цел да представи богатото културно многообразие на Европа.
„Независимо на какви езици говорим, музиката е общият език, на който всички се разбираме. Чрез нея изразяваме радостта, тъгата, надеждата, пъстротата на емоциите си. Музикалната съкровищница на Европа е изключително богата, но всъщност най-голямото съкровище сте всички вие, които чрез изпълненията си носите посланията на музиката. Вие сте посланици на красотата, на доброто, на сполотеността. Вие сте живото културно наследство на Европа”, обърна се областният управител Вълчо Чолаков към младите таланти преди откриването на концерта „Музиката на Европа – говорим на един език”.
Европейската музикална култура, преминала през дълъг път на развитие, е доказала неизменната си стойност през вековете. Тя олицетворява “духът на времето”, обществените и културни промени. Явявайки се отпечатък на висшата европейска мисъл, произведенията които я съставят с право могат да се назоват шедьоври на класиката.
Митко Иванов развенча мита, че Бургас е град без история, показа уникални карти от 17-и век
Както Флагман.БГ писа още снощи, малко преди звуците от пиано, цигулки, флейта и барабани да потопят бургазлии в приказния свят на музиката, във фоайето на Областната управа бе открита изложба на редки и непоказвани досега карти на Бургас в европейската картография, които по безспорен начин доказват, че градът е съществаувал и е бил значим икономически център за региона още през 17 век. Безценните карти ще бъдат изложени там до края на тази седмица и всеки желаещ от първо лице да се убеди в неписаната история на Бургас, може да посети сградата на Областна управа.
Изложбата гостува в бургаската институция по покана на областния управител Вълчо Чолаков, а неин автор е Председателят на Дружеството на художниците и съавтор на труда „История на Бургас” – Митко Иванов.
И двете събития се провеждат в контекста на Европейската година на културното наследство – 2018 и са част от Комуникационната стратегия на Република България. Добави Коментар