Вътрешната опозиция в БСП успя да смени главния редактор на в. "Дума", но не и правилата за избор на лидер
Според източници на "Дневник" до оставката на Мичев се е стигнало след гласуване, при което се е видял нарастващ брой желаещи той да бъде отстранен. Преди месец под позиция за смяната на Мичев се подписаха близо 50 социалисти, сред които ключови лица в партията като Михаил Миков, Румен Овчаров, Георги Пирински и други. Днес критиците на Мичев предложили отстраняването му да се гласува, но голяма част от членовете на Националния съвет били извън залата. Според някои предложението минало с един-два гласа, според други нямало кворум и трябвало прегласуване. Мичев обаче обявил, че подава оставка.
До провеждане на конкурс длъжността ще заема бившият титуляр Ивелин Николов, но Мичев остава зам. главен редактор. Срокът за избор на нов титуляр от Националния съвет е януари, а комисията за организиране на подбора ще председателства Иван Токаджиев.
Темата за развитието на в. "Дума" се оказа най-дебатираната точка на пленума днес. От месец лидерът Корнелия Нинова търпи критики за едноличен стил на управление, тъй като назначила Йордан Мичев за временно изпълняващ длъжността главен редактор на партийния вестник през Изпълнителното бюро, а не с предложение към Националния съвет, както изисква уставът. Това стана в края на август, когато Мичев, който идва от Лондон, заявил желание да обновява вестника. В отговор Нинова казва, че няма нарушаване на устава, тъй като става въпрос временна длъжност.
Вътрешната опозиция не е повдигала темата за промени в правилата за избор на лидер макар и да имаше заявки, че ще бъде поискано такова гласуване на конгреса на 26 януари, чийто дневен ред бе одобрен днес. Това не значи, че няма да има такова искане в самия ден на конгреса, твърдят от опозицията. На 26 януари предстои да се приеме окончателен вариант на т.нар. "Визия за България" и платформа за предстоящите избори за евродепутати.
След като бе избрана от конгреса и оглави партията, Корнелия Нинова успя да прокара промени в устава, според които председателят на БСП да се избира и сваля от половината партийни членове или най-малко от 50 хил. социалисти. На последния конгрес през октомври м.г. вътрешната опозиция се опита да вкара извънредна точка в дневния ред за промени в устава, с които да се върне възможността конгресът поне да освобождава предсрочно партийния лидер. Опитът бе неуспешен, но при гласуването се видя, че опозицията срещу Нинова се увеличава - за извънредната точка в дневния ред бяха 149 социалисти, "против" гласуваха 397, а 45 се въздържаха. Добави Коментар