Нормално е Общината да иска филиал на Софийския университет в Бургас, но ние гледаме националния интерес
Ключови думи:
Красимир Вълчев, правителство, парламент, закони, Софийски университет, Бургас, Община Бургас
Софийският университет поиска разкриване на филиал в Бургас. Висшето училище е получило гаранция за логистична подкрепа от Общината. В петък обаче просветният министър Красимир Вълчев обяви пред „Флагман”, че процедурата вероятно няма да бъде одобрена. Публикуваме цялото интервю с министъра на образованието и науката.
- Г-н министър, Софийският университет поиска разкриване на филиал в Бургас. Знае се, обаче, че Вие настоявате да се спре разширяването на мрежата на университетите? Кога да очакваме тези промени?
- Предвиждам със закона за изменение и допълнение на Закона за висшето образование да внеса и проект на решение за налагането на временен мораториум върху разрастването на мрежата. Това вероятно ще стане следващия или по-следващия месец. Във всички случаи дотогава процедурата за откриване на филиал на Софийския университет (СУ) в Бургас няма да е приключила. Те тепърва предстои да внесат документи в Националната агенция за оценяване и акредитация. Тя е независима от мен, но самата Национална агенция за оценяване и акредитация не би трябвало да оценява положително един такъв проект, тъй като в Закона за висшето образование (мисля, че беше чл. 26в) е записано, че в райони, в които има обучение по съответното професионално направление, не трябва да се разкриват филиали. А в Бургас имаме две висши училища, които обучават в професионално направление „Икономика”, така че най-вероятно няма да се процедира това решение. Дори и да мине през Националната агенция за оценяване и акредитация, аз няма да го процедирам. Много е вероятно дотогава да влезе и в сила форма на мораториум.
- Т.е. Вие може да спрете процедурата?
- Аз по сегашната нормативна уредба не мога да начертая картата на висшето образование. Висшите училища имат свободата да предлагат откриването на нови професионални направления, факултети, филиали. Мога само известно време да ги стопирам. До голяма степен съм номинален вносител на това, което е оценено положително от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА). Предвиждаме също така в закона за изменение и допълнение на Закона за висшето образование да включим и възможност правителството да направи нещо като университетска карта - както имаме Здравна карта. Това ще е карта, която да определи профила и териториалната структура на висшето образование - да каже къде мрежата е достигнала предела си на разрастване. Сега рискуваме да я фрагментираме повече, без да подобрим достъпа. Така че най-вероятно и такъв механизъм ще видите в закона. Доста се разрасна системата последните години.
- Понеже вече е стартирала процедурата, законът със задна дата ще може ли да се приложи за случая с филиала в Бургас?
- Не, то няма да е със задна дата. Ако не е взето решението на Министерски съвет, няма да може да се открие. Вече въпрос на конкретика е какво ще пише в решението.
- С Вас не е ли разговаряно? Изненада ли ви това предложение на СУ?
- Да, изненада ме. Не е разговаряно с мен, не са и длъжни да го правят. Това е тяхна инициатива. Пак казвам – по сегашния Закон за висшето образование висшите училища самостоятелно отговарят за стратегическото си развитие. Нещо, което ние искаме да променим, защото освен академичната общност ние като държавни институции също сме представители на собственика на това висше училище. А собственикът на това висше училище е обществото. Говорим за едно държавно висше училище. Частното висше училище си има частен собственик. Но на държавното висше училище собственик е обществото, а в момента това общество се представлява единствено и само вътре – от академичната общност. Висшите училища вземат решение колко да се разрастват. За съжаление обаче те виждат дървото понякога, а не виждат гората. Затова е необходима промяна.
- Община Бургас обаче е настроена положително. Тя е готова да даде сграда…
- Нормално. Общината гледа от гледна точка на местния си интерес, но ние трябва да гледаме от гледна точка на националния интерес.
- Последно да уточним като процедура – ако НАОА приемем, че има положително становище, Вие какво ще направите?
- Аз имам възможност да не внеса това решение в Министерски съвет, но едно такова действие ще бъде спорно от гледна точка на действащия закон.
9
Коментара по темата
9.
sadA
30.11.2018 16:09:34
които не иска университети да си стои с 8 клас и да ходи да пасе овцете на паша, правете повече университети да се развиват младите хора
8.
До 7
12.11.2018 01:00:56
Сега остава да кажеш само къде ще работят тези млади, свежи хора и те сменяме с Тиквата.
7.
Bcg
11.11.2018 22:52:49
Точно това ни трябва, млади, свежи хора, които да учат, а след това да работят, а не само баби, лелки и батки. В тоя град не останаха млади хора, а инвеститори няма, защото никой не иска мутрагенчета на работа.
6.
Стига!
11.11.2018 21:11:55
Стига вече ! Над 50 университета има в България, от които излизат неграмотници! Докато си напишат трите имена допускат поне 4 грешки!
Правилно е решението на министъра!
Правилно е решението на министъра!
5.
Бургас
11.11.2018 20:37:51
Оставка!
4.
Ниска топка
11.11.2018 19:44:44
Как печелят евро проекти като не знаят как да извървят пътя към поставената цел. Мача се печели преди да се излезе на терена, но явно някои не знаят как се действа. Сега разчитат само на бат' Бойко, да окаже натиск на министъра
3.
Найш ли как боли?
11.11.2018 19:42:48
Удар с мокра кърпа с възел накрая...
2.
БойкоТ
11.11.2018 19:28:04
Красимире,
не се прави така:
Бургас иска - национален проблем?!
не се прави така:
Бургас иска - национален проблем?!
1.
1
11.11.2018 19:14:20
Абе стига с тия университети. Нуждаем се дори от закриване но някои от тях.