Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Спомени от соца: За уличните графити в края на 80-те

Това изкуство като феномен на големия град отдавна и навсякъде е обект на социологически, психологически и други проучвания
Ключови думи:
Надписите по стените вече заляха големите градове. Виждаме по телефонни кабини и трафопостове, безистени и трамваи. А харесват ли ни? Надписите са различни, както са различни и авторите им сред младежките групи, пише socbg.com.

Например: „хевиметълни“ – модни за сезона (не годишния): „неформални“ — асоциативна комбинаторика, породена от „седмото и хегетата“ (Седмо единно училище и двете художествени гимназии в София): ..“традиционни“ тях всички ги знаем. Писали сме ги някога и ние дори. Те са от рода на ..“Обичам те, Мими“ или „Стоян е глупак“. Нещо като анонимно деклариране на мнения и преживени стойности.

Безспорно първите надписи и извършителите им са най-безинтересни. Може би защото от тази мода — „хеви метъл“, не се изисква засилена индивидуалност.

Те съдържат до болка повтаряеми имена на „твърди“ вокално-инструментални групи, които вече и родителите знаят“ „Айрън мейдън“, „Джудас прийст“ и прочие. И, разбира се — „Секс пистълз“. Бедните им почитатели (в смисъл — нашите и вашите деца), ако знаеха в какви манипулации бяха завихрени участниците на тази група, за да се направят чрез съдбите им мода и пари!

Но спрейовете с бои, с които тинейджърите (подрастващите) „украсяват“ нашите жилищни фасади, тук не се продават. А в чужбина били доста скъпи. И се питам какви са тези бащи и майки, които отделят от командировъчните, за да донесат на „детето“ такъв подарък от странство? Като вървят по улиците тези родители, не гледат ли за какво се използува подаръкът им?

Надписите с абсурдно, провокативно съдържание са по-интересни. Всеки един от тях е личен, но и анонимен „хепънинг“, опит за оригиналност: „Стягате ли лястовици“, „Зажабуркай, неконструктор“, „Шинел до бога“. За бога — после. Но — може и сега. Анонимна „благород- на“ бабичка, въоръжена с книжарски флумастер, полемизира с трамваен младежки надпис. – -„Има бог“- прошепва тайно ръката й.

Любопитен момент: война на надписите. На стена, изписана със спрейове и графична стилистика, проповядваща твърдата музика, като резолюция в горния ъгъл, по диагонал „хипарска“ ръка е написала „Само Битълс”.

На небезизвестната „стена на Джон Ленън“ след поредното пребоядисване е нарисуван феникс. Ясно е авторството — художествената гимназия. Тя е в съседство.


Но да не забравяме все пак това е игра. От първото поколение „хипари“ излязоха електроници, художници, математици. Драсканите тогава знакове не попречиха днес тези хора да са имена в упражняваните си професии и да възпитават добре децата си.

А ето какво мисли за надписите мой осемнайсетгодишен приятел. Другите се правели на интересни, за да уловят нечий поглед. Бързо драсват и бързо изчезват. „Имената на глупците висят по стените“ — напомням му какво казват старите хора. Но още висят и техните надписи, казва момчето. Отговарям му — дори растат с дърветата. Той продължава — „Пешо е прасе“, „Мара + Иван = л…“.

Момчета и момичета дописват указателните табели в трамваите и забранителните в парковете. Срещат се на „попа“, в „Синьото кафене“ и пред „Кравай“. Все пак — деца са ни, такива, каквито сме ги възпитали. Напразно се успокояваме с познатото „И ние някога… пък станахме хора“. Трябва ли да си затваряме очите пред ескалацията и през изродените й, безсмислени прояви?

Последният тираж на поколенияа… Страх ме е от самоизолацията им-това води до загуба на социален опит.

Така наречените „графити“ като феномен на големия град отдавна и навсякъде са обект на социологически, психологически и други проучвания. И ако днес някъде се къса връзката между поколенията, може би един от симптомите на този процес са и невинните на пръв поглед надписи. Диагнозата на явлението е вече доста избистрена от наблюденията и проучванията. Леност, неангажираност в увличащи занимания, апатия, разочарование от примера, който ние, възрастните, даваме — това е, което задвижва въоръжената с ярка боя младежка ръка. Но не можем да си позволим да спрем при диагнозата. Достатъчно институции, занимаващи се с младежта, са въоръжени с микроармии от квалифицирани специалисти. Да не подминаваме изрисуваните фасади, телефонни кабини, подлези. Ако се вгледаме, може да видим още нещо. Това не е само нарушаване на обществения ред със санкция от парична глоба. Това е явление или мода, но все пак-недоизбистрен процес за тази светла и не съвсем ясна за нас възраст.


Семейство от „втора младост“ се спира, гледа надписи. Приближавам се, питам: „Какво мислите?“

Ами не разбираме. Четохме ги и на касите при стадиона.

— „Да прихнеш хлебозаводно“ — каква е логиката?

Замислят се, не искат да отговорят, тръгват си…

Със свои реплики и подвиквания, обеци, прически, разбира се — и настроение, момчета и момичета живеят в своето време. За някои от нас — в това бивше време — на младостта… Живеят край нас… А живеят ли с нас? Живеем ли ние с тях?

* От „графия“ (гр.) — състав/ш част на с.южна дума за означаване на някакъв процес или форма на рисуване, писане, списванею

сп. „Общество и право“, 1988 г.
Автор: Волен Николаев
4
Коментара по темата
4.
Тиксото е прав
11.11.2018 10:24:59
Блажна боя и шаблон беше схемата.
METALLICA и HELLOWEEN бяха най-атрактивните надписи.
Статията ви пак е тенденциозна и далеч от истината... Чули-недочули...
3.
Ибрикчия
11.11.2018 10:12:56
Аз пиша и рисувам винаги едни - ХОЙ ! Лесно и бързо достига до всеки това послание
2.
Тиксото
11.11.2018 09:53:19
Нямаше чак толкова графити.Четката и блажна боя а понякога шаблонен надпис от картон,който си правихме и върху тениски.
1.
Коки
11.11.2018 09:48:24
Още малко тогавашни надписи .....,,Павлина не е курва", ,,Пешо не е глупак"и,,Тук бях аз!Гимика."(от Нютон Гимик) до скоро си стояха на панелките.
  Добави Коментар
Пенсията да стане поне 1000 лева За това настояват пенсионери  Получи 1100 лева сметка за вода В стопанския двор до тях имало авария, която навъртяла рекордната сметка
Вегани погнаха нова водеща на бТВ заради тази снимка Заради заклано прасе, мнозина я намразиха  Има ново гадже, но го крие Това подсказва най-новата песен на певицата – „Сините ти очи“
Тази турска звезда заведе семейството си на скъпа почивка Плащат по 500 долара на вечер на Малдивите, ще останат там поне до март Риалити звезди станаха родители Неделчо записва подкаст, докато Ния ражда
Тази кифла от Ергенът е новата на милионера Гущеров Високата блондинка и милионерският син повече от два часа се забавляваха в заведение на малка уличка, успоредна до булевард Витоша Спешни мерки след този бой ММС осъди хулиганските прояви
Новият сезон на това предаване започна с разтърсваща история Първата мисия за сезона ги отведе в монтанското село Горна Вереница, където един 8-годишен герой и неговият всеотдаен дядо оцеляваха в стара, рушаща се къща Мъж опита да хвърли "Молотов" по автомобил, но се самозапали Куриозният случай е от Лондон
Набиха делегат на БФС пред погледа на Гонзо Кирил Манолов получи удар в лицето от фен Правото на пенсия не се погасява по давност За да придобият право на пенсия за осигурителен стаж и възраст от 1 януари 2025 г., осигурените лица трябва да имат навършена минимална пенсионна възраст и определен стаж