И Малко Търново се включи в проекта за борба срещу отпадъците в черноморското крайбрежие
Проектът „Нов подход за премахване на отпадъците в моретата и реките“ BSB 139, MARLENA достигна и жителите на Малко Търнов. На специална пресконференция той бе подробно представен в края на миналия месец, като главната му цел е насочена към обединяване на силите срещу замърсяването по черноморското крайбрежие и реки, защитени територии и природни резервати в близост до Черноморския басейн. Финансирането му е чрез договор за безвъзмездна помощ по Съвместната оперативна програма Черноморски басейн 2014-2020.
От срещата стана ясно, че всичките 5 целеви региона, участници в проекта, са в басейна на Черно море и имат богато биологично разнообразие и туристически потенциал. Именно поради този факт проектът е насочен към създаване на условия за повишаване на обществената осведоменост и образованост относно проблемите с отпадъците в морето и реките, ценността на биологичното разнообразие в тях и опазването на околната среда. Целевата аудитория на проекта се предвижда да са младежи, туристи, бизнес, местни общности и власти, образователни организации. Особено внимание се обръща на развитието на отговорно гражданско и екологично поведение сред младежите.
Бяха представени и трите групите дейности по проекта, които са както следва:
Група 1 (GA1): Съвместни дейности за управление за по-добро сътрудничество на организации в Черномоски басейн. Дейностите включват: проучване на съществуващата политика и законодателство, изграждане на мрежи и инициатива за сътрудничество за намаляване на речните и морските отпадъци в черноморски басейн; Развитие на фокус групи за: управление на отпадъците, незаконно изхвърляне и депониране на бреговете на реките, защита на важните природни зони от замърсяване на водите; добри практики за управление на отпадъците, кръгли маси и конференции между партньорите, съвместна платформа за сигнализиране за отпадъци и незаконни места за изхвърляне на отпадъци и иницииране на съвместни трансгранични действия;
Група 2 (GA2): Изграждане на капацитет на местните заинтересовани организации.
На територията на България и Турция ще се реализират малки инвестиционни проекти за решаване на общи екологични проблеми: насърчаване на въвеждането на добра европейска практика за използване на система за разделно събиране на отпадъци в община Малко Търново, България и елиминиране на незаконно сметище на река в Демиркьой, Турция и превръщането на почистеното място в красив парк. Обучения за изграждане на капацитет на местните власти и обмен на добри практики.
Група 3 (GA3): Дейности за повишаване на обществената осведоменост и повишаване на общественото съзнание, които включват: широка кампания за повишаване на осведомеността в страните от Черноморския басейн, включително: информационни срещи, изготвяне на насоки за отговорно поведение за деца и ученици, туристи и посетители, информационни кампании за почистване на крайбрежието, организиране на еко-кампании и еко-лагери за повишаване на екологичната култура на младежта.
На пресконференцията бяха представени и Партньорите по проекта:
1. Община Демиркьой – Турция Водещ партньор;
2. Асоциация "Зелена Странджа", България (PP2);
3. Асоциация за устойчиво развитие Галати ";Прут-Дунаре" (ФЛАГ Галати), Румъния (PP3);
4. Център за екологично консултиране Cahul, Република Молдова (PP4);
5. Институт за пазарни проблеми и икономически и екологични изследвания Национална академия на науките на Украйна (IMPEER), Украйна (PP5);
6. Община Малко Търново, България (PP6).
Старт на проекта бе даден на 15-16 септември 2018 в гр. Инеада Турция, където се проведе прес-конференция и начална среща. Продължителността му е 24 месеца, а общата му стойност е 837 000 евро.
Неслучайно пресконференцията бе организирана и проведена на 31.10 – Международният ден на Черно море. През настоящата 2018 г. се навършва двадесет и втората годишнина от подписването на стратегическия план за Черно море и община Малко Търново, въпреки че не е „черноморска община”, с участието си в настоящия проект дава своя принос за възстановяването и опазването на Черно море, за по-доброто бъдеще на 16 милиона души от шест държави, населяващи крайбрежието му.
4
Коментара по темата
4.
На гол г*з- вратовръзка
09.11.2018 23:50:08
Вие в М.Търново покрихте ли си училището бре? Ами читалището?
3.
Пари хвърлени на вятъра....
09.11.2018 18:12:39
Четете ли за какви глупости ще похарчат тия чугуни 837 хиляди ЕВРО?
Ще повишават на баба ви Пена капацитета за 1,6 милиона лева!
Дейности за повишаване на обществената осведоменост и повишаване на общественото съзнание...
Обучения за изграждане на капацитет на местните власти и обмен на добри практики.
Дейностите включват: проучване на съществуващата политика и законодателство, изграждане на мрежи и инициатива за сътрудничество за намаляване на речните и морските отпадъци в черноморски басейн...
Ще повишават на баба ви Пена капацитета за 1,6 милиона лева!
Дейности за повишаване на обществената осведоменост и повишаване на общественото съзнание...
Обучения за изграждане на капацитет на местните власти и обмен на добри практики.
Дейностите включват: проучване на съществуващата политика и законодателство, изграждане на мрежи и инициатива за сътрудничество за намаляване на речните и морските отпадъци в черноморски басейн...
2.
ds
09.11.2018 10:39:04
Каквото и да говорят другарите куманисти , и техните платени тролчета , бъдете абсолютно сигурни , че лъжат, като дърти цигани,и честито на циганите от търново ,станаха морски цигани с тая новина !!!!!!!!!!!
1.
рапонеску
09.11.2018 10:35:05
Да се организират и да определят националността на рапаните. Моля без македонци т.к. е известно че и индийците са с македонски корен. Също и без гърци т.к. те пък смятат македонците за гърци.