Мария Павлова: 17 000 молби за българско гражданство са забавени, виеха се големи опашки (ВИДЕО)
За над 17 000 молби за придобиване на гражданство въобще не са образувани преписки. Бях уведомена, че е образувано дисциплинарно производство срещу бившия шеф на дирекция ”Българско гражданство” Катя Матева във връзка с констатирани нарушения от главният инспекторат на Министерския съвет. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ бившият служебен министър на правосъдието Мария Павлова.
Тя уточни, че при нея сигнали за нередности не са постъпили. Държавната агенция за българите в чужбина е с дейност извън правомощията на министъра на правосъдието, добави ексминистърката от правителството на Огнян Герджиков.
Тя сподели, че не й е оказван натиск докато е била на поста.
„Нередностите бяха посочени в един подробен доклад, на базата на който бяха издадени две заповеди за дисциплинарна проверка и отстраняването на Матева от длъжност. Беше установено, че в рамките от 2013 до 2016 г. има множество преписки, които не са били разгледани. Установих, че за над 17 000 молби за придобиване на гражданство въобще не са образувани преписки и няма интервюта с кандидатите“, заяви Павлова.
Тя припомни, че пред дирекцията са се виели големи опашки.
„Дирекцията работеше от понеделник до четвъртък и то до обяд. Обаждаха ни се граждани с получени необосновани откази“, добавя бившият правосъден министър.
„Аз възстанових Матева на работа, защото по закона тя трябва да се запознае с резултатите от проверката и да се защити. Тя обаче не се яви“, заяви Мария Павлова.
Според нея обаче не е Катя Матева големият и единствен проблем на системата, а лошата организация на работа.
„Единият от вариантите чужденецът да получи българско гражданство е като си открие фирма. Много хора получават паспорт по законния ред. Надявам се да са единичните случаи, когато кандидатът си купува българското гражданство“, добави Павлова.
С кандидатите за българи работят над 100 посредници и именно те помагат в събирането на документи и адресната регистрация. „Те ползват фиктивни адреси. Сумите са различни в различните региони в БГ – между 50 и 100 евро на човек за адресна регистрация. В пограничните райони с Македония и Сърбия, в областите Благоевград и Кюстендил, там е масово....”, казва свидетелят.
В Агенцията се работело по тарифи за експресна поръчка и услуги за чужденци с мюсюлмански имена.
„Най-често лицата заплащат между 300 и 500 евро за по-бързото издаване на документа. И имаме разделение от коя държава е кандидатстващото лице”, обясни той.
„За получаване на удостоверение за български произход на лице от Македония е 1000 евро. За лице, което е от Косово е между 3000 и 5000 евро....”, каза още служителят, пожелал анонимност.