Одобрявате ли новото райониране на страната? Включете се в дискусията на МРРБ
Законът за регионалното развитие (ЗРР) урежда планирането, програмирането, управлението, ресурсното осигуряване, наблюдението, контролът и оценката по изпълнението на документите за провеждане на държавната политика за регионално развитие. Промените в нормативния акт са предложени след анализ на действащата национална политика за регионално и пространствено развитие. Основните изводи от него сочат изоставане на българските райони по ключови социално-икономически показатели в сравнение с останалите страни от ЕС и спад по отношение на демографските показатели.
Водещ е изводът за необходимостта от създаването на по-устойчив във времето териториален обхват на районите, който би довел до оптимизиране на процеса на разработване на стратегическите документи за регионално развитие и впоследствие на разработването на програмите, съфинансирани от ЕСИФ за периода след 2020 г.
Предложените промени са свързани с постигне на оптимизация на процесите на планиране на регионалното и пространственото развитие, създаване на по-устойчив във времето териториален обхват на районите от ниво 2, с оглед използване по подходящ начин на наличните ресурси и капацитет. Предвижда се разделянето на страната на четири района – Дунавски, Черноморски, Югозападен и Тракийско-Родопски. Предимствата на този вариант са устойчивост в дългосрочен план – до 2070 г., естествено географско разделение, балансирани показатели и съответствие с естественото асоцииране на общините по райони.
Избраният подход отчита социално-ресурсния, икономически, културно-исторически и географски потенциал на развитие на всеки един от районите от ниво 2. В Закона за регионалното развитие няма да се определят административни центрове на районите, но могат да бъдат определяни градове, в които да се осъществяват функции по планиране, програмиране, управление, ресурсно осигуряване, наблюдение и оценка на регионалното развитие, което ще бъде разписано в Правилника за прилагане на закона.
Предлага се и въвеждането на нов тип документи на всяко ниво, обединяващи стратегическото и пространственото планиране на регионалното развитие – Национална концепция за регионално и пространствено развитие, План за регионално и пространствено развитие на районите от ниво 2 и План за интегрирано развитие на община. Предлага се отпадане на стратегическите документи на областно ниво като техният общ брой ще се намали от над 400 на 27. Целта е да се подобри качеството на документите и тяхната синхронизация. Предлага се също въвеждане на двустепенен модел на управление на регионалните съвети за развитие в районите от ниво 2, който включва управленски и експертно-технически състав и др.
Поканени за участие са народни представители, областни управители, представители на управляващите органи на оперативните програми, Националното сдружение на общините в Република България, представители на организации на работодатели и синдикати, представители на академичната и научната общност, неправителствени граждански организации, секторни министерства. Дискусията е отворена и достъпна за всички заинтересовани лица, след регистрация на интернет линка. Регистрация за участие във форума може да се направи до 15:00 часа на 6.11.2018 г. на адрес: https://mercury-bg.com/discussion_sofia_0711_intercontinental/.
4
Коментара по темата
4.
Азззз
06.11.2018 14:46:36
Не не съм ,ааааа. Бургас и Варна на едно....абсурд
3.
Дернев
06.11.2018 14:31:18
Бс и се га е зависим от Вн. И винаги е бил. Просто не могат да му вземат природните му дадености иначе щяха да го направят. Но сега Карнобат ще ги обедени.
2.
Дo N 1.
06.11.2018 13:36:33
Що пък да не стане така че Варна да е под Бургаско управление?
1.
Бургазлия
06.11.2018 12:32:09
Ако това стане,Бургас ще бъде зависим от Варна и градът ни буквално ще се затрие.