Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Отлив на български туристи, ръст на чуждите и на техния "екоотпечатък" и "един огромен алкохолен облак"

Министите Ангелкова и Караниколов (горе) отговориха на критиките и въпросите на Румен Гечев и Димитър Бойчев
Ключови думи: Караниколов, Ангелкова, Петър Кънев, Димитър Бойчев, Комисия по икономическа политика и туризъм, парламент, правителство, туризъм, Румен Гечев


Дебатът около закона за държавния бюджет за 2019 г. и финансирането на отделните сектори върви с пълна сила. Какво да очакваме обаче от туризма?

Темата бе коментирана на последното заседание на парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм, ръководена от бургаския депутат Петър Кънев.

Друг бургаски представител в комисията – Димитър Бойчев от ГЕРБ, има някои забележки по финансовата рамка. Той постави въпроса за отделените средства за реклама на страната, както и за отлива на български туристи.

По отношение бюджета на Министерството на туризма Бойчев каза: „Според мен предвид ефективността, която показва министерството, въпреки че е младо министерство, аз лично бих искал бюджетът да е доста по-голям предвид и приходите, които имаме от тази дейност – от туризъм. Виждаме и какъв устойчив ръст в последните години дава този отрасъл.“

Депутатът от ГЕРБ изрази удовлетворение от предоставената от Министерството на туризма справка: „Виждам че е направен анализ на изхарчените пари от предходните години за реклама на туризма по съответните пазари. И тази реклама съответно дава така доста сериозен резултат. Но аз имам една препоръка – да се направи анализ и на българския пазар. Защото според мен, поне от наблюденията, които имах това лято, имаме доста малък или голям, не мога да кажа (не знам каква е статистиката), но отлив специално от българи в летните ни туристически дестинации и съответно излизането към съседни държави. Затова си мисля, че може да се направи един анализ и да се види какъв точно е проблемът, ако го има.“

Във връзка с предоставените от ведомството на Николина Ангелкова данни Димитър Бойчев добави с критична нотка: „Не виждам предвидени възможности от усвояването на европари в направление рекламиране на нашите туристически дестинации – летен, зимен туризъм; съответно и другите възможности за развитието на алтернативните видове туризъм“.

В дебата се включи и Румен Гечев от „БСП за България“, който обичайно беше доста остър.
Той обясни, че е чудесно, че растат процентите. Според него обаче по-важен е не броят на туристите, а каква е възвращаемостта от тях.

Гечев коментира, че в разумните страни гледат с по-малко туристи да имат по-големи приходи от гледна точка на устойчивото развитие, тъй като „колкото повече туристи имате, толкова по-голям е екологичният отпечатък“.

Депутатът от БСП развълнува участниците в заседанието с няколко реплики, една от които беше: „Щото вижте, Слънчев бряг, Златни пясъци и други – минаваме през нашето море, аз обичам да си почивам на морето, но там вече след полунощ е един огромен алкохолен облак, нали, на Слънчев бряг и Златни пясъци.“
След възгласи на възмущение, Гечев уточни, че казва това „с най-добри чувства“.

Депутатът от БСП имаше цветисти изказвания и по отношение на бюджета като цяло.

„Какво правим с тия румънци“, попита той и даде пример колко по-голям е ръстът в северната ни съседка и колко повече са чуждите инвестиции там. Румен Гечев препоръча да се организира сериозен дебат по темата с участието на представителите на правителството и Народното събрание.

„Ние отиваме, както казват децата, на кино от 6 до 5. Предпоследните се движат по-бързо от нас. Знаете ли какви са им чуждите инвестиции на румънците? Погледнете – близо 70 на сто увеличение спрямо същия период на миналата година. 2800 нови фирми с чуждо участие има в Румъния. Значи оттука птиците излитат, напускат и отиват и Господ вече не е българин. Той е минал Дунава и е отишъл оттатъка – в Румъния“, добави депутатът от БСП.

Отговор даде икономическият министър Емил Караниколов, който обясни, че „за съжаление всяка година така си говориме“. Според него преди 2009 г. кривата на ръста може да е била по-стръмна, но тогава инвестициите били във фотоволтаиции, в банковия и застравателния сектор. Резултатът бил увеличение на тока.

Караниколов обаче прие идеята на Румен Гечев - правителство и парламент да се съберат и да „видим къде е проблемът“. Мястото на дебата според него е точно в икономическата комисия.

Министърът на туризма Николина Ангелкова от своя страна отговори на бургаския депутат Димитър Бойчев: „По отношение анализа на българския пазар – имаме направен такъв анализ също, който ще ви предоставим. Да, г-н Бойчев, прав сте, че имаме отлив от Слънчев бряг на български туристи; имаме отлив на български туристи и от Златни пясъци – ключовите ни курорти, които по принцип са едни от основните двигатели на летния туризъм.“

Ангелкова обаче посочи от друга страна, че има ръст на числата откъм чужбина.

„Слънчев бряг винаги се явява една ябълка на раздора преди всеки сезон, но за миналата година приходите от международен туризъм само от Слънчев бряг са над 1,1 млрд. лева. От тези 6,9 млрд. лева, които ние имаме от международен туризъм за миналата година, 1,1 милиарда са само от Слънчев бряг. Така че се надявам с това, което ни предстои да дискутираме за статута на националните курорти и продуктовото позициониране, наистина да успеем да балансираме обществените отношения в тази област“, добави министърката на туризма.

По отношение искането на Румен Гечев за висок клас туристи Ангелкова обясни, че се прави анализ и има ниша от около 10%, която следва да бъде запълнена. От ведомството работели с големи международни хотелиерски вериги, което било предпоставка за посещение на такъв тип туристи.

Министърката обаче подчерта, че ръстът на приходите изпреварва ръста на броя на международните туристи с 5 до 8% през последните две години. Това показва, че те оставят малко повече пари, посочи Ангелкова.

Туристите от чужбина били 7,9 милиона за първите девет месеца. За турист се счита всеки, които е реализирал минимум една нощувка на територията на страната в категоризирано място за настаняване.
В това число не влизат гастарбайтерите, които минават транзит през България.

Във връзка с претенциите на Димитър Бойчев за повече реклама на туризма министърката обясни, че при определянето на бюджета се гледа общата картина и се правят анализи.

„Аз бих приветствала, разбира се, всяка една възможност да имаме повече средства за реклама, за да можем да бъдем много по-конкурентни на пазара, но така или иначе, както казах, и с малкото, което имаме, ние се стараем да работим фокусирано“, добави тя.

Ангелкова се похвали с рекорд тази година по отношение приходите от концесии и наеми.

При гласуването на държавния бюджет за 2019 г. той бе одобрен от комисията на първо четене с 11 „за“ (ГЕРБ, „Обединени патриоти“ и „Воля“) срещу 7 „против“ (БСП и ДПС).
1
Коментара по темата
1.
тоя
06.11.2018 10:12:44
Най-богатия турист е евреина турист.
  Добави Коментар
Защо Николета Лозанова си крие лицето? Плеймейтката се омъжила тайно за Ники Михайлов бременна в 5-ия месец Проговори за Ивка Бейбе Евгени Генчев с ласкави думи за инфлуенсърката 
Стана 108 кила "Джоуи" е в тежка депресия Майката на Атижа прогони Петър Родителката на брадърката нахока бившия съквартирант на щерка си
61-годишна жена роди първото си бебе Майката и бебчето са в общо стабилно състояние, хубавата вест идва от Скопие, РСМ  "Увеличете помощта за Украйна" Зове Рюте
Meteo Balkans: Снежна виелица блокира половин България, метър сняг ще натрупа до часове Около обяд в петък от запад на изток облачността да се увеличава и в Западна и Северозападна България ще започнат нови валежи "Казармата е загуба на време" Твърди известният актьор Станимир Гъмов
БАБХ: Има фалшив зехтин по българските магазини Към този момент гръцките компетентни власти не са отбелязали България като страна, която е канал за разпространение на фалшив зехтин Най-честите езикови бариери в комуникацията между пациенти и медицински персонал бяха дискутирани в Бургаския държавен университет Проектът се осъществява от Департамента по езиково и подготвително обучение, като главна роля в него заема доц. д-р Милен Тодоров, който е и ръководител на департамента
Остана без виза заради секс маратони Бони Блу искаше да организира оргия с абитуриенти, на властите я порязаха Дружба между ЦСКА и Манчестър Сити "Армейците" с важен гост