Разкриха от какво зависи продължителността на живота
По-рано се считаше, че основните прогнозни параметри за дълголетието се явяват телесната маса и скоростта на метаболизма. Но тези показатели се оказват верни едва при 20-30 процента от случаите.
Птиците живеят 10 пъти по-дълго в сравнение с бозайниците със същите размери. В същото време по количеството на кортикалните неврони може много по-точно да се предскаже продължителността на живота в 75 процента от случаите.
Изследователите анализирали данните на над 700 топлокръвни вида животни и ги сравнили с количеството неврони в техния мозък. Оказало се, че папагалите и пойните птици живеят по-дълго в сравнение с приматите със същата телесна маса.
От своя страна пък маймуните живеят по-дълго от останалите бозайници със същата телесна маса. Освен това на птиците им било нужно повече време, за да достигнат до полова зрялост.
Учените успяха да докажат, че продължителността на живота е в пряка зависимост от абсолютния брой кортикални неврони. При това нямат значение размерите на животното и скоростта на неговия метаболизъм.
Според специалистите това се дължи на факта, че кората на главния мозък играе ключова роля в адаптацията към околната среда и при реакцията на стресови ситуации. Добави Коментар