Дарина, Виктория, Венета...22 жени убити от началото на годината! Не е време за сълзи, а за действия
29.10. София – 23-годишната Дарина и детето й убити от мъжа, с който са живеели на семейни начала.
6.10. Русе - 30-годишната журналистка Виктория Маринова, убита и зверски изнасилена от Северин, докато тича в парка.
5 септември. Самоков - 33-годишната Венета Спасова и две деца – синът и племенникът й, убити от мъжа, с който е живеела на семейни начала, след като се скарали.
27.07. Благоевград - 58-годишна жена, която е защитила дъщеря си от агресивния й приятел, убита в Благоевград от него.
Това са само пет от всички насилени или убити, но статистиката сочи, че само от началото на 2018 г. в България са убити 22 жени.
В България всяка трета жена е жертва на домашно насилие.
От домашно насилие в Европа всеки ден умират десет жени, а 55 на сто от жените в Европейския съюз са били жертва на посегателство. Данните са от статистическата служба на Европейската комисия "Евростат".
Проблемът е ясен, в България мъжете определено не се страхуват да насилват и дори убиват жените, любовниците, приятелките си или дори техните майки.
А това показва, че трябва да бъдат направени спешни промени в законите, за които партиите отдавна говорят и те да бъдат приети възможно най-скоро в пълно мнозинство. А освен това трябва да има кампании в училища и работни места за това какво трябва да е отношението на мъжа към жената.
В същото време управляващите най-накрая, след убийството на Виктория Маринова, се сетиха да правят законови промени, които да предпазват жените от насилие. Вероятно, защото видяха, че хората се вдигнаха на протести и се почувстваха застрашени за постовете си.
"Тези престъпления винаги ни разтърсват, когато ги видим по медиите. Ужасяваме се, разстройваме се, пускаме по някоя сълза. Но всъщност помним ли още Виола Николова, убивана в продължение на часове от съпруга си? Помним ли още Айшвил Алиева, която също беше убита от съпруга си? Дано да има по-малко такива жертви. И точно затова правим тази стъпка”, каза с показна разчувстваност миналата седмица в парламента председателят на Народното събрание Цвета Караянчева при представяне на промените в Наказателния кодекс, които ГЕРБ предлага (повече за законопроекта може да видите тук).
А в началото на тази година върху сградата на парламента бяха прожектирани имената на 23 убити жени от мъже в България с цел съпричастност. Очевидно обаче показните акции няма да помогнат да се спре с насилието над жени у нас.
Край. Не е време за сълзите на политиците, а за действия!
Време е за тежки наказателни отговорности спрямо насилниците и обучение, че в 21 век жената е равнопоставена на мъжа, и не на последно място е време съдебната система да работи така, че убийците и насилниците да не се отървават с пробации и с година-две от затвора.
7
Коментара по темата
7.
Efo
31.10.2018 06:16:34
По тази логика, във всички държави по целия свят не трябва да има правителства, защото навсякъде по света стават убийства, постоянно!!!
6.
Marina
31.10.2018 05:50:42
Социален експеримент - когато има домашно насилие, хората чуват, но мълчат. Ако някой просто блъска барабани - отнема им по-малко от 2 мин., за да реагират.
5.
ПОЗОР
30.10.2018 21:17:12
Абе важното е мъжът да е агресивен. С тестостерон и сантиметър чело. Като в саудитска арабия. Или россия. Не на истамбулската конвенция. Жените трябва да са безправни и да пждлежат на пребиване, по усмотрение на Ганьо, Вова или Реджеп.
4.
4
30.10.2018 19:06:57
nikoq jena ne za6itena ,osobeno ako se bori sre6tu korumpirani durjavni slujiteli,te sa navsqkude.
3.
БСП, ГЕРБ, ДПС и патрЕотите
30.10.2018 18:43:07
Овцити на обичат... ние сме закона- плаки
2.
В името на Народа :
30.10.2018 16:48:08
Върнете смъртното наказание !
Със сигурност ще проработи поне 1000 пъти по-добре , от трансджендърясълите им Истанбулски скапани конвенции !
Със сигурност ще проработи поне 1000 пъти по-добре , от трансджендърясълите им Истанбулски скапани конвенции !
1.
*********
30.10.2018 16:41:49
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.