Спас Ташев: Закони са нужни срещу паспортната мафия
Българското гражданство за едни хора е превърнато в схема за печелене на пари. Затова говорим за наличие на паспортна мафия, каза в „Тази сутрин“ по бТВ бившият заместник-председател на Държавната агенция за българите в чужбина Спас Ташев.
Кои са тези хора трябва да изясни проверката на прокуратурата, добави той.
Корупционният риск при доказването на българския произход е много голям и затова трябва да се направят законодателни промени, които да сведат до минимум подобни порочни практики, подчерта Тешев.
„Българските медии изобилстват с публикации от десет години за очевидни проблеми в системата по предоставяне на българско гражданство. Досега сигналите, които са поддавани за корупционни практики, засягат предимно посреднически фирми“, заяви бившият заместник-председател на ДАБЧ.
„Те са най-вече преводачески, но чрез своите контакти с държавната агенция успяват да прокарат едни лица по-бързо да получат документ, а в същото време тези, които не ползват услугите на посредническите фирми, са принудени да чакат години. Някои дори не могат да изпълнят мечата си да получат удостоверение за български произход“, добави той.
„Първо кандидатът за гражданство трябва да получи бележка от Държавната агенция за българите в чужбина, че има български произход. Това удостоверение е един от най-важните документи за получаване на българско гражданство. С бележката кандидатът може да отиде в българско консулство в чужбина или в Министерството на правосъдието, за да бъде задействана процедурата“, обясни водещият Антон Хекимян.
„ДАНС и МВР проверяват кандидата и дават становище, което отива в Съвета по гражданство към Министерството на правосъдието. Мнението се изпраща до вицепрезидента, който решава дали да издаде указ за гражданство или да откаже“, добави той.
„Получавал съм сигнали от хора, на които са им искани средства, но от представители на посредническите организации. Досега конкретен сигнал за искан подкуп от служители на ДАБЧ не сме получавали“, уточни Ташев.
Последният сигнал беше за 1000 евро, искани от българи от Украйна, добави той.
„Подменяни са протоколи, за да може българи от Македония да не получават българско гражданство. Изкарват документите им фалшиви“, разкри бившият шеф на ДАБЧ.
„Какъв е ефектът, че сме дали 153 000 български паспорта? Някои хора казват, че така решаваме демографската криза. Нищо подобно. Под 5% от лицата, получили българско гражданство, живеят в България, а останалите въобще не знаем къде са“, каза още той. Добави Коментар