Безлов: Арестът на Баневи е опит за ревизия на прехода, но каква е ползата от акция „Олигарх“ (ВИДЕО)
Арестът на Николай и Евгения Баневи може би е опит за ревизия на прехода. Въпросът е каква е ползата от това, каза в „Тази сутрин“ по бТВ Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.
След като водещият го пита дали арестът на Баневи е част от акция „Олигарх“ и ако е имало проблем с бизнеса им, къде е била държавата, Безлов каза, че това, което се случва, е някакво продължение на полицейските операции, започнали през лятото.
„Това е нещо като ревизия на прехода. Досега не бе правено“, добави той.
„Какво ще правим с останалите десет големи фонда за масова приватизация? Потънали са милиарди левове. Имаше синдици през фалиралите банки. При масовата приватизация става най-голямото преразпределение на активи. Това е най-голямата измама, защото милиони хора си вложиха боновите книжки в тези фондове“, коментира експертът от Центъра за изследване на демокрацията.
„За разлика от мутрите, които си взимат със сила магазини, застраховки на улицата, олигарсите правят това чрез политиците, т.е. използват държавата, за да разпределят това, което бе на всички. Олигарсите успяха да придобият огромни държавни предприятия“, добави той.
Баневи превърнаха едно качествено предприятие като „Полимери“ в скрап и принудиха държавата да извади 15-20 милиона лева, за да не се стане тежка екологична катастрофа, припомни Безлов.
„Има фабрики на 100 години, преживели комунизма и след като идва едно такова семейство, всичко отива за скрап. Пропускаме къмпингите „Градина“, „Каваците“, „Веселие“... Всичко е източено“, добави той.
„Ревизията на прехода е възможна. Въпросът е каква е ползата. Може би ще е свързана с някакво усещане за справедливост за унищожения национален ресурс. Има десетки процеси, но колко присъди има?“, попита анализаторът от Центъра за изследване на демокрацията.
„За разлика от много страни в Източна Европа, ние много неефективно приватизирахме държавната собственост. Фондовете за масова приватизация бяха измислени добре и имаше достатъчно регулации, за да не може да се вземат парите на хората, но през 1998 и 1999 г. им дадоха възможност да ги пререгистрират като инвестиционни дружества и тогава се случи голямото крадене на активите. Така стана разбойническата приватизация“, каза още Тихомир Безлов.