Бургаският регион става център за винен маршрут за Беларус
От думите на посланика стана ясно, че гражданите от страните членки на ЕС могат да пребивават до 30 дни без виза в Беларус, когато полетите им са до и от летището в Минск. Тези промени са в сила от лятото на 2018-та година и са предприети с цел увеличаване на туристическия поток в т.ч. и с туристи от България. Посланикът изтъкна традиционно доброто сътрудничество между България и Беларус и изрази желание за по-задълбочена съвместна дейност.
Обект на разговор бяха провежданите по българското Черноморие детски лагери, които, както в миналото, така и днес, представляват интерес за гражданите на Беларус. Този тип туризъм изисква по-завишени мерки за контрол и от своя страна Чолаков се ангажира при възникване на всякакви въпроси, отнасящи се до деца-туристи, да съдейства лично. В хода на разговорите областният управител сподели положителни впечатления за Беларус, натрупани по време на визитата му в област Брест през 2015-та година. Тогава Чолаков посети традиционния за областта бизнес форум и се запозна на място с възможните сфери за икономическо взаимодействие.
Като добра съвместна практика областният управител изтъкна обмена на кадри в сферата на туризма и положителния ефект за бранша, до който това води. По време на срещата стана ясно още, че Беларус проявява интерес към българските вина и това е тема, по която може да се работи в бъдеще.
Посланикът отправи покана към бургаския губернатор и местния бизнес за участие в голям икономически българо-беларуски форум в София на 23 и 24 октомври.
Дипломатът бе придружен от почетния консул на Република Беларус в Бургас Атанас Попов и съветника по търговските въпроси към мисията в София Олег Белов. Добави Коментар