Уникална част от историята: В Ахтопол откриха килограми злато и сребро на именити владетели (СНИМКИ)
Съкровището е било поставено в питос-голям керамичен съд за съхранение на жито. В него имало 854 сребърни и златни монети от средата на осемнадесети век. Те са свързани със султаните Мурад I и Мехмед III. Находката е била заровена в платнена торбичка и по монетите е имало отпечатъци от нишките на плата.
Открити са още обеци, огърлици, колан и накити за коса, каза още доц. Андрей Аладжов. Той коментира, че това е най-голямото като обем и като брой предмети съкровище, намирано по Черноморското крайбрежие. "Лично аз бях изненадан, защото в Османския период тук парите са били в обръщение и не са се трезорирали. Това, че са закопани такова голямо количество монети, означава, че е имало или някакво голямо нападение или друго подобно събитие", обясни той.
Археолози, историци, музейни специалисти и изследователи се събраха в Ахтопол, за да участват в кръгла маса на тема: „ Историко-археологически проучвания в Черноморска Странджа – 2018 год." Срещата се организира от сдружение „Черноморски Странджа“ и нейния председател инж. Петър Кънев за тринадесети пореден път. Тя се провежда под патронажа на г-н Вълчо Чолаков, областен управител на Бургаска област.
Приветствие към всички присъстващи отправиха инж. Петър Кънев и Станислав Димитров, кмет на Ахтопол.
Доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей, разказа за това как е било открито изключително интересното съкровище от нос Калиакра. Проф. дин Казимир Попконстантинов от Великотърновския университет говори за изследванията и археологическите проучвания, проведени в Патриаршеския манастир "Св. Йоан Предтеча" на остров Св. Иван". Проф. дин Иля Прокопов от Кръг Будител изнесе доклад на тема „Залезът на елинистическите монетосечения и появата на имитациите в монетната циркулация по Странджанското крайбрежие". За проучванията край Бродилово през 2018 година говори археологът Деян Дичев. Д- р Стефан Пейков представи темата „Кметовете на Несебър след 1876 год.” Д-р Калин Димитров, директор на Центъра по подводна археология и Павел Георгиев, археолог в ЦПА, говориха за подводните археологически проучвания на Центъра за подводна археология през 2018 година, за изследванията във Варненското и Белославкото езера и за находките в залива пред устието на река Ропотамо.
На форума присъстваха още Иван Гранитски, Стоян Райчевски, проф. Даниела Агре, проф. Станислав Станилов, проф. Иво Христов, директорът на Археологическия музей в Созопол Димитър Недев и още много видни историци, археолози и общественици. Модератори на заседанията бяха Пламен Крайски и д-р Атанас Орачев.
5
Коментара по темата
5.
az da pitam
28.10.2018 17:20:23
какво е това ТУЛОВИЩЕ, ГРОЗНО-Бони Петрунова???
Това е АНТИ-ЕВРОПРЙСКО възприемане на ЕДНО ОЯДЕЛО СЕ ГОВЕДО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Това е АНТИ-ЕВРОПРЙСКО възприемане на ЕДНО ОЯДЕЛО СЕ ГОВЕДО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
4.
*****
27.10.2018 22:24:37
Браво !!
3.
Боян Тонев
27.10.2018 18:38:17
Ахтопол има много стара история идентична с Несебър и Созопол. Адмирации за доц. Аладжов и екипът му! Ако държавата отпуска средства за повече архиология ще излязат още много нови и интересни находки.
2.
New Scotland Yard
27.10.2018 18:34:10
МОНЕТИТЕ са продупчени което значи че автоматично им пада колекцинерскската стоиност не струват почти нищо дори и на златните хафьз алтьни
1.
Боян Тонев
27.10.2018 18:32:33
Защо статията е поместена в категория Созопол?