Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

БСП отнемат „порциите” на Борисов със закон, предлагат и прогресивен "данък капитал" (снимки)

БСП стават проводник за желанието на президента - излишъкът да се разпределя от парламента, а не от правителството
Ключови думи: Бойко Борисов, Корнелия Нинова, Румен Радев, БСП за България, излишък, бюджетен излишък, парламент, правителство, данъци, дивидент, данък капитал


БСП ще се опитат да отнемат важен инструмент на премиера Бойко Борисов за разпределяне на „порциите” в държавата. Те отговориха на призива на президента Румен Радев, който наскоро поиска бюджетният излишък да се разпределя не от Министерския съвет, а от парламента.

Депутатите от „БСП за България” днес представиха в Народното събрание идеите си за алтернативен бюджет в частта данъчна политика.
Една от темите бе обаче харченето на излишъка.


Лидерът на БСП Корнелия Нинова обясни, че до края на годината пак предстои ударен харч от правителството – на около 2 млрд. лева излишък. По думите й това е абсолютно непрозрачно и не е по правилата – чрез санкция на българския парламент.

„Това е не само удар по държавността, по институциите, ясно е защо се провежда тази политика. Тя е целенасочена, но тя удря и в същността на българската държава. Да събираме парите от всички българи, а един човек да си ги харчи, както той си реши. Може би и неслучайно преди седмица президентът отправи едно обръщение – излишъкът да се харчи през парламента. Това е абсолютно нормално и законно”, коментира Нинова.

Тя поясни, че борбата на БСП срещу тази политика е от години, след като са искали проверка от Сметната палата и са обжалвали порочната практика в Конституционния съд.

Сега предприемаме следващата стъпка – днес внесохме в деловодството на парламента закон за изменение и допълнение на Закона за публичните финанси, в който казваме, че правителството, което и да е то, ще може да харчи 1% от излишъка с постановление на Министерски съвет. Всичко останало става през парламента с актуализация на бюджета”, заяви Корнелия Нинова.
И изрази надежда този закон да бъде приет и изпълнен бързо.

Корнелия Нинова анонсира и идеите на БСП за промени в данъчната политика.
„Целта, която си поставяме, същността на тази политика, която е много различна от тази на управляващите, е намаляване на неравенствата, мерки срещу сивата икономика; младите семейства и децата”, заяви лидерката на БСП.

По думите й един от най-големите проблеми в България е неравенството и той ще се задълбочава, ако няма промени в данъчната политика, както предлага правителството.

БСП внесли изменения в данъчните закони, като те стъпили на база на европейски изследвания. Според тях у нас неравенството е най-голямо в сравнение с останалите държави от ЕС.

Една от проектопромените касае данъка върху дивидента. Нинова обясни, че 8000 българи са декларирали доход от дивиденти за над 7 млрд. лева и това били официални данни от Министерството на финансите.
Не е нормално данъкът върху дивидента да е само 5%, при положение че този върху доходите на работещите е 10%. Това увеличава неравенството и следва да се коригира, смятат в БСП.

Предлагаме също така въвеждане на данък „капитал” (го нарекохме), т.е. данък върху дивидента. Не тези 5%, които са по-малко от това, което плащат работещите, а също прогресивна скала върху дивидентите”, коментира Нинова.

Друга голяма промяна, която БСП предлагат, е въвеждане на прогресивен данък върху доходите на физическите лица.
„Но държим да кажем следното - по тази прогресивна скала 2 240 286 работещи ще плащат същия данък, няма да им се увеличават данъците. 47 000 души ще плащат по-висок данък заради по-високите доходи”, подчерта Корнелия Нинова.

Идеята на „червените” е при месечна данъчна основа до 3900 лева данъкът от 10% да се запази.
Оттам нагоре вече започва увеличение по прогресивна скала.
Данъкът ще стига до 25% при доходи от над 10 400 лева.

С презентация БСП показаха идеите си за облагане на доходите на физическите лица

Корнелия Нинова обясни, че предлагат и първа стъпка за семейно подоходно облагане, като се приспадат по 50 лв. за всяко дете.
„За по-разбираемо – ако получават 1000 лева доход и дължат 100 лева данък и имат две деца, няма да дължат данък. Тези 100 лева си остават на разположение на семейството. Целта е ясна – трябва да помогнем на младите в демографската криза, в тази катастрофа, да са малко по-спокойни, да имат повече доходи”, коментира лидерката на БСП.
Тя подчерта, че става въпрос за работещи родители, които плащат данък върху заплатите си.

БСП предлагат още и ДДС върху лекарствата да е 9%, а върху хляба да е 5%.


1
Коментара по темата
1.
ееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееее
27.10.2018 11:53:15
БКП - то от 1944г.досега играеха само правилата.Техните.
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година