Представят на кръгла маса в Ахтопол историко-археологическите проучвания в Черноморска Странджа
Това е тринайсетата поредна среща, която Сдружение "Черноморска Странджа" организира с оглед реализацията на основната си цел: да се опазва, съхранява и популяризира културно-историческото ни наследство на суша и под вода.
В престижния форум ще вземат участие директори на музеи, представители на министерството на културата, на местната власт от общините в Бургаска област, университети и научни институти, изследователи. Тя ще се проведе под патронажа на областния управител Вълчо Чолаков.
На него директорът на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова ще представи откритото това лято от нея съкровище от Калиакра. Заместник-директорът на НИМ проф. д-р Иван Христов ще запознае присъстващите с историята и археологията на проучвания от него остров Св. Тома в залива Аркутино.
Проф. дин Казимир Попконстантинов от Великотърновски университет ще изнесе доклад за патриаршеският манастир "Св. Йоан Предтеча" на остров Св. Иван. Темата на презентацията на проф. дин Иля Прокопов от Кръг "Будител" е: „Залезът на елинистическите монетосечения и появата на имитациите в монетната циркулация по Странджанското крайбрежие".
Даниела Агре от НАИМ ще говори за проучванията през тази година на късноелинистическите домове край Синеморец и Бродилово, а нейният колега доц. Андрей Аладжов - за археологическите разкопки на късноантичната и средновековна крепост Агатополис на територията на днешен Ахтопол.
Доклад за подводните археологически проучвания през 2018 г. ще изнесат и д-р Калин Димитров, директор на Центъра по подводна археология и Павел Георгиев, археолог в ЦПА.
Темата, на която ще се спре д-р Стефан Пейков, е посветена на кметовете на Несебър след 1878 г. Д-р Калин Димитров, директор на Центъра по подводна археология и Павел Георгиев, археолог в ЦПА, ще представи "Подводни археологически проучвания на Центъра за подводна археология през 2018 година: Варненското и Белославкото езера и в залива пред устието на р. Ропотамо.
"Това е тринадесетата поредна среща, която се организира от Сдружение „Черноморска Странджа“ – Ахтопол с оглед реализацията на основната му цел: да се опазва, съхранява и популяризира културно-историческото ни наследство на суша и под вода. В нея ще участват директори на музеи, предтавители на министерството на култура, на местната власт от общините в Бургаска област, университети и научни институти и изследователи", каза инж. Петър Кънев – председател на УС на Сдружение „Черноморска Странджа”, народен представител от Бургас и Председател на Комисията по икономическа политика и туризъм в Народното събрание.
Той добави, че културното наследство е ценност на обществото, чието значение в условията на глобализация все повече определя избора на средата и качеството на живот.
"Неговото ефективно използване, опазване и защита е основен акцент в европейските политики. То се разглежда като инструмент за запазване на националната идентичност, за икономически растеж, социална и духовна политика”, каза в заключение инж. Петър Кънев.
2
Коментара по темата
2.
ta ta ta
25.10.2018 10:34:20
И защо? Да си пазим кожата, че като станем на 55 да ни мислят за 45-годишни. Лелчeта, нас трийсет годишните никой не ни бръсне за слива, кой ще го ебе каква ни кожата като остареем и ни пресъхне кладенеца? Истината е такава. Гримирайте се, докато сте млади, ако ви е страст, не мислете за старините. Животът е един, а младостта кратка. След това никой няма да се интересува от вас
1.
d
25.10.2018 10:23:47
Имa eднa пpиĸaзĸa, чe ĸoйтo ce цeпи oт ĸoлeĸтивa, ĸoлeĸтивa ĸoлeĸтивнo мy гo нaцeпвa.