След спор в парламента Румен Овчаров или ГЕРБ са приватизирали законно падна поредното вето на президента
Депутатите отхвърлиха президентското вето и отново гласуваха приетите от тях разпоредби от Закона за държавната собственост.
„За” отхвърляне на ветото гласуваха 145 депутати, „против” бяха 65, въздържали се нямаше. Всички парламентарни групи подкрепиха приетите текстове на закона, само БСП гласува „против”.
Президентът Румен Радев наложи вето на закона, приет на 10 октомври т.г. с мотиви, че с приетия закон се създава възможност за скрита приватизация на дружества от забранителния списък по Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
В парламентарна зала депутатът от БСП Пенчо Милков изложи мотивите на президента и обяви, че законът отваря врати за безплатна приватизация.
В пространен отговор председателят на правната комисия Данаил Кирилов отговори, че опозицията прави опит да внуши „нещо невярно, нещо опасно, страшно” и че няма да има никаква скрита безплатна приватизация.
„Кое е скритото, решението ще се взема от МС, което е гаранция за публичност и прозрачност. По времето, в което Румен Овчаров беше министър на икономиката, по кой ред се вземаше това решение – имаше ли законов текст. Цялата манипулация е изградена на базата на смесване на приватизация с правната сделка на апорта, а двете неща нямат общо”, обясни Кирилов.
Той каза, че със закона се урежда и вазимният апорт (когато собственик на имота са държавата и общината). „Къде е нарушен общественият интерес”, попита Кирилов.
На трето място той добави, че се манипулира понятието „забранителен списък” и се устаноява категоричен и ясен регламент.
Крум Зарков от БСП обаче също му отговори със 7 аргумента, които компрометирали закона. Сред тях това, че вносителят ГЕРБ се крие зад депутатите от Обединени патриоти, оценката на въздействието била изцяло формална, всички текстове били пренаписани между първо и второ четене, в преходните и заключителните разпоредби имало текст, който прави изменение и в друг закон, който не е обсъждан – този за приватизация и следприватизационен контрол.
Спас Гърневски от ГЕРБ намери повод да избухне срещу БСП.
„БСП построиха най-уродливия капитализъм в Европа. Дебатът дали държавата е добър стопанин приключи през 1989 година, когато БСП управляваше цялата държавна собственост”, каза Гърневски.
С текстовете на Закона за държавната собственист се премахва забраната за апориране на имоти и вещи, които са собственост на търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие. Освен това се дава възможност за апортиране на имоти и вещи, които не са обособени части от дружества, в търговски дружества с държавно или общинско участие.
Мотивите за вето на президента:
С ветото си президентът оспорва § 1, т. 2 от Закона за изменение на Закона за държавната собственост (ЗИ ЗДС), с който се премахва забраната за апортиране на имоти и вещи - собственост на търговски дружества, включени в Приложение № 1 „Списък на търговските дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или обособени части от тях“ от Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Освен това с § 4 се предвижда възможност за апортиране на имоти и вещи, които не са обособени части от дружества по Приложение № 1, в търговски дружества с държавно или общинско участие.
Според Румен Радев посочените текстове противоречат на целта на забранителния списък, а именно - да не се приватизират без решение на Народното събрание дружества, които имат структуроопределящо значение за икономиката или висока обществена и социална значимост. Добави Коментар