Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кукерският фестивал да стане традиционен за Бургас, защото има какво да се види и да се съхрани

Кукерът никога не сваля маската си, за да предаде тежък духовен урок. Такъмите му тежат до 40-50 кг, но е дал обет да ги носи и танцува с тях, казва акад.Георгиев
Ключови думи: кукерски фестивал, площад тройката, крум георгиев, живко табаков, традиционни, бургас, флагман
Акад. Крум Георгиев е от Стара Загора. От 60-те години на миналия век изучава кукерите.
Фолклористът има над 250 публикации, член е на различни местни, национални и международни журита и комисии. През 2011 г. Крум Георгиев е удостоен с престижната награда Оскар за фолклор на IGF (Световна международна асоциация на фолклорните федерации).


- Акад. Георгиев, разкажете ми повече - от идеята до организацията на Кукерския фестивал в Бургас. Защо в морския град?

- Трудности нямаше по цялостната реализация. Историята е съвсем обикновена. В Стара Загора на XX юбилеен Фестивал на маскарадните игри присъства вашият общински съветник Живко Табаков и след това поиска среща с мен. Разбрах, че отдавна има интереси в развитието на туризма. Разговаряхме двамата, след което изяви  желание да се направи и в Бургас такъв фестивал. Още повече, че в региона има пет маскарадни групи. Целта му бе да се удължи туристическият сезон чрез подобен род инициатива, но и да се постави началото на една традиция във връзка с игрите. Кукерски игри има в Ямбол, Сливен и Стара Загора. Време е и в Бургас да се направи стъпка в тази посока. И защо не?!

- От кои градове са кукерите, които бяхте събрали за участие на пл. „Тройката”?

- Веднага ви казвам. Това са съставите „Арапи” от Шумен, „Старци” от Калофер, „Старчовци” от Казанлъшко. Имаше кукерски групи и от сливенското Глушник, ямболското Челник, от варненското Бозвелийско.

- Бургазлии са чували за кукерските игри в Симитли, провеждани традиционно от много години. Може ли, това което видяхме на „Тройката”, да се сравни с фестивала там?

- По отношение на многобройността на участващите групи е несравнимо. Там участват състави от западната част на България с утвърдена традиция. Перник, Симитли, Гоце Делчев и Благоевград са създали 50-годишна традиция в игрите и не случайно, когато се заговори за тях, имената им се асоциират с тези фолклорни  събития.Участниците в Бургас са 250, докато при големите кукерски игри в гореспоменатите градове достигат до 750-1000 участници. Грандиозен спектакъл!

- Защо е важно да се организира такъв фестивал в града ни?

- Маскарадните игри са най-старите предхристиянски игри в страната ни и като такива са носители на живото културно съкровище от древни времена. Не трябва да губим това богатство, защото ще загине връзката ни с корена, с българския дух.

- Каква е разликата между кукерите в нашия край и кукерите в западна част на България?

- Най-важното е, че в западните краища играят около Васильовден и затова се казват Сурвакари по този край. В Тракийския край се играе около местни и Сирни Заговезни. Ето тази е това е основната разлика. Второ, групите, които са в Западна България представят обичая сватба, докато тук се набляга на раждането на природното богатство – жито, царевица, т.е. раждането на житната култура с последващото засяване и заораване. Идеята е раждане на новото и отмиране на старото. Кръговрат, който е и всъщност един цикъл в цялата вселена.

- Каква е истината за белия кукер от Странджа?

- В него няма конкретна символика. Съставите, които идват от планинските краища създават много интересни костюми, които са свързани с поминъка им. Те отглеждат кози, овце и от кожата им си правят този атрактивен бял костюм.

- В този ред на мисли съм сигурна, че ще бъде много интересно за нашите читатели да узнаят, колко тежи един кукерския костюм?  Тежка задача ли е да бъдеш кукер?

- Кукерският костюм се състои от т.нар.такъми. Облекло – около 2 кг, хлопки най-различни – от най-големите до най-малките,  на коланите им се събират до 40-50 такива. Заедно с нагръдниците, които държат тежестта и маските, които в определени райони в България са много тежки, се получават 30-40 кг. Например, маските на състава „Арапи” от Шумен тежат  около 20 кг. Но тези хора играят с удоволствие и лекота.

- Различни ли са всяка година костюмите?

- Не, това са еднакви костюми. Навремето обаче всяка година един от кукерите е бил длъжен да си направи нова маска. Трябва да се знае, че кукерът никога не сваля маската си. Ако я свали,  цялата духовна символика, според която кукерът е вселенската връзка между живота и смъртта, се разваля.

- Какво ще пожелаете на Бургас?

- Пожелавам фолклорната традиция да се продължи и да се поздравим със следващия фестивал догодина. Градовете имат нужда от такива фестивали, за да им напомнят, че България е с хилядолетна култура.


8
Коментара по темата
8.
До академика
27.10.2018 15:31:48
Имаш цялото ми уважение,Човече,но те използват.
7.
+
26.10.2018 11:19:51
Тьпи ПРИМИТИВНИ ЕЗИЧЕСКИ шамански практики НЕ могат да имат бьдеще
6.
Rock
25.10.2018 07:30:18
Това беше добра идея и добро изпълнение. Дано стане традиция
5.
М.Р.
24.10.2018 21:24:16
Това ако не е идея на някой виден Ямболия -здраве му кажи! Няма да измислят нещо стойностно и красиво. УРУГВАЙ ФОРЕВЪР!
4.
Европеец
24.10.2018 20:36:59
Цигания, остава и паликош,и тричене на кучета,а също и нестинарки огньове в центъра на Бургас !?
3.
Кукер
24.10.2018 18:00:32
Абе като идея става, ама голяма цигания и то точно в центъра. Направетего в морската толкова място има. Нека да дефилират по улиците, но да се събират някъде в парка.
Гърците в Ксанти празнуват има школи по 2000 човека облечени тематично по зял ден преминават, но в центъра не е подходящо , голяма простотия бе.
2.
Селянина
24.10.2018 17:18:26
Стига простотии, ве! Кога е имало кукери в Бургас?
1.
БГ резил
24.10.2018 12:06:21
Хвала за такива мероприятия. Не рибни фести с развалени кайми. Тук има български дух! А и това ще е от полза наистина за туризма. Те чужденците риба и рок могат и у тях да ядат и да слушат. Тук ще видят нещо уникално. Трябва да се направи през лятото. Както карнавалите във Венецуела и Мексико и не само.
  Добави Коментар
Следващата седмица е повратна точка за 4 от зодиите От 17 до 23 февруари ни очаква период, изпълнен с позитивна енергия и вълнуващи възможности Санторини: Повишена деформация на земната повърхност Сеизмичната последователност в морския район на Анидро, между Санторини и Аморгос, е в относителен спад
Мъжете имат повече мераци към Виктор от "Ергенът", отколкото жените Със старта на новия сезон на "Ергенът" името на Виктор Русинов се оказа едно от най-често споменаваните в родния ефир Пенсията да стане поне 1000 лева За това настояват пенсионери 
Получи 1100 лева сметка за вода В стопанския двор до тях имало авария, която навъртяла рекордната сметка Вегани погнаха нова водеща на бТВ заради тази снимка Заради заклано прасе, мнозина я намразиха 
Има ново гадже, но го крие Това подсказва най-новата песен на певицата – „Сините ти очи“ Тази турска звезда заведе семейството си на скъпа почивка Плащат по 500 долара на вечер на Малдивите, ще останат там поне до март
Риалити звезди станаха родители Неделчо записва подкаст, докато Ния ражда Тази кифла от Ергенът е новата на милионера Гущеров Високата блондинка и милионерският син повече от два часа се забавляваха в заведение на малка уличка, успоредна до булевард Витоша
Спешни мерки след този бой ММС осъди хулиганските прояви Новият сезон на това предаване започна с разтърсваща история Първата мисия за сезона ги отведе в монтанското село Горна Вереница, където един 8-годишен герой и неговият всеотдаен дядо оцеляваха в стара, рушаща се къща