През есента не падат само листата: Нормален ли е косопадът в края на лятото?
Спокойно, този есенен косопад най-вероятно е временно, безобидно явление, което преминава за около 4 -5 седмици. Обяснението е логично – силното слънце, солената вода в морето, хлорът в басейните и честото миене. Те са изтощили за косата и тя се освобождава от увредените косми. Това всъщност се случва всеки ден, счита се, че е нормално да падат по 60-100 косъма дневно, независимо от сезона.
Ако обаче косопадът продължава по-дълго време и въпреки взетите мерки, трябва да се търсят и други причини.
Проблеми със щитовидната жлеза могат да бъдат причина за косопад. Косата намалява застрашително както при намалена функция на щитовидната жлеза, така и при свръхактивната дейност на жлезата. Признаци на намалена функция са отоци, безпричинно напълняване, запек, отпадналост, сънливост, депресия, суха кожа и др.
За повишена функция говорят и сърцебиене, отслабване, нервност, изпъкване на очите, обилно потене. Състоянието лесно се уточнява с изследване на хормоните на щитовидната жлеза.
Други болести, водещи до косопад, са гъбични инфекции, себореен дерматит, фоликулит (пъпки по скалпа, които приличат на акне), поликистозни яйчници, анемия с намалено желязо вследстие на строги диети, дефицит на витамини, особено на В, Е и А, при прием на някои лекарства като противозачатъчни, антидепресанти, за високо кръвно налягане, генетични причини и др.
Стресът, особено когато е продължителен, отслабва косата, тя изтънява и лесно пада. Изпити, проблеми с работата и семейството... знаем какво се случва с външния ни вид. Стресът води до свиване на кръвоносните съдове, което означава ограничен достъп на полезните вещества до косата. При тежките случаи страда не само косата, засягат се и космите по другите части на тялото, например веждите.
Причина за косопад е и прекалената употреба на стилизиращи продукти, често боядисване, топлинната обработка (маша, сешоар), пристегнати прически като стегнати плитки и опашки.
Страдащите от упорит косопад трябва да се консултират с дерматолог, както и да се изключат болести, които го причиняват. Проблемната коса изисква специални грижи: предпазване от слънцето със широка лека (нестягаща) шапка или специални балсами с UV защита, пжемесечно подстригване за отстраняване на нацъфтелите краища, използване на щадящи бои за коса и маски за подхранване на косата, употреба на шампоани без сулфат и съобразени с типа коса, храната трябва да е разнообразна – протеини, ядки, мастни киселини, риба и морски дарове (богати на селен и цинк), мляко, семена, кълнове.
Добави Коментар