Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Косово ще има своя армия: Сигурност или заплаха ще значи тя?

Ключови думи:
Десет години след обявяването на незасимостта си Косово предприема първи стъпки за създаване на собствена армия. Решението на парламента обаче е спорно и то не само от гледна точка на Сърбия, пише в свой анализ DW.

С голямо мнозинство парламентът в Косово гласува три закона за преобразуването на Косовските сили за сигурност (KSF) в редовна армия. Досега Косовските сили за сигурност участваха само в гражданската защита при природни бедствия. Десетте депутати от сръбското малцинство напуснаха дебата още преди гласуването в знак на протест.

Сръбските депутати, както и сръбското правителство, оценяват създаването на косовска армия като неприемливо. Сръбският министър на отбраната Александър Вулин заяви, че това е "скандал", и "заплаха" за Сърбия, сърбите и за мира в целия регион.

Отхвърляне и еуфория

Досега Косово не разполагаше със собствена армия, а само със Силите за сигурност. Тази бригада за сигурност наброява 2000 души. 200 от тях са членове на малцинствата в Косово.

Косовските сили за сигурност са въоръжени само с леко стрелково оръжие. За създаването на собствена редовна армия всъщност трябва да бъде направена поправка в конституцията, която да бъде гласувана от най-малко две трети от депутатите от малцинствата. Сръбските депутати обаче постоянно заявяват, че няма да гласуват за създаването на косовска армия.

Косовското правителство обаче намери изход от това положение и предложи преобразуването на Силите за сигурност в редовна армия, за да избегне блокадата в парламента. Всички албански правителствени партии и опозицията гласуваха трите предложени закона (за създаване на министерство на отбраната, за трансформация на Силите за сигурност в редовна армия и за мандат за тази армия). Много депутати и от други малцинства също гласуваха "за".

Това решение предизвика истинска еуфория сред косовските албанци, за разлика от Белград и сърбите в Косово. Президентът Хашим Тачи, председателят на парламента Кадри Весели и премиерът Рамуш Харадинай окачествиха решението на парламента като огромна крачка към окончателното оформяне на държавата Косово и като гаранция за сигурността на най-младата държава в Европа.

Председателят на парламента Кадри Весели заяви в интервю за ДВ, че в новата армия ще влязат и членове на другите малцинства. След срещата си с преседателя на Бундестага Волфганг Шойбле в Берлин той заяви, че западните партньори също подкрепят създаването на косовска армия. "Ние сме независима и суверена държава. Ще създадем нашата армия в сътрудничество с НАТО, Бундесвера и американската, английската, френската и италианската армии", заяви той. Премиерът Рамуш Харадинай също подчертава, че правителството в Косово поддържа редовни контакти с НАТО, Германия и Великобритания относно създаването на косовска армия.

САЩ одобряват промяната

Допреди две седмици представителите на НАТО се застъпваха за промяна в конституцията за създаването на косовска армия. След последното посещение на Тачи и Харадинай в САЩ и след срещата с американския министър на отбраната Джеймс Матис, двамата заявиха, че са получили одобрението на американското правителство. Вследствие на това и тонът в главната квартира на НАТО в Брюксел се промени.

"Косовските власти взимат решенията за промени в мандата и структурите на Косовските сили за сигурност. НАТО подкрепя сегашния мандат на Силите за сигурност, а на по-късен етап съветът на НАТО ще разгледа натовския ангажимент в Косово", заяви представител на Алианса.

От края на Косовската война през 1999 година водената от НАТО мисия КейФОР е отговорна за сигурността в Косово. В началото в Косово бяха разположени над 50 000 войници. Сега мисията обхваща малко повече от 4000 натовски войници. Сред тях има и германски войници, въпреки че в началото на октомври Бундесверът напусна военната си база в Призрен.

Равносметката от досегашното участие на Бундесвера в мисията КейФОР е следната: в нея са участвали общо близо 130 000 войници. 27 германски войници са били убити. А общите военни разходи се изчисляват на около 3, 5 милиарда евро.

На 17 февруари 2008 година Косово обяви своята независимост от Сърбия. Над 115 държави по света междувременно са признали независимата държава. Сърбия обаче все още смята Косово за своя провинция.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/balkani/2018/10/21/kosovo-shte-ima-svoia-armiia-sigurnost-ili-zaplaha-shte-znachi-tia.391153
2
Коментара по темата
2.
Erdoğan
22.10.2018 16:13:14
Турция е Косова
1.
най-накрая
21.10.2018 15:41:55
Щом САЩ одобряват промяната, значи...жална ви майка, сърби! Собствената войска, доброто въоръжаване, което САЩ ще осигурят на косоварите, са предпоставка за суверенно Косово и повишено самочувствие. Не им е отредено да са зона или територия като нас, а ще бъде държава Косово. Заплаха е при всички случаи!
  Добави Коментар
Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба В документа се изброяват много идеи за това как да се разпали ненависта на американците Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов
Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово
Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен"
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес