КЗК пак отказа да разреши сделката на "Инерком" с ЧЕЗ
С уведомление до антимонополната комисия "Инерком България" съобщава за намерението на дружеството да осъществи концентрация чрез придобиване на контрол върху предприятия от групата на „ЧЕЗ“ на Република Чехия в България.
В искането си Върбакова настоява пред КЗК да получи „безусловно” разрешeние за осъществяването на планираната концентрация, тъй като не се очаква тя да породи хоризонтални или нехоризонтални ефекти, които биха могли да окажат неблагоприятно въздействие върху конкуренцията и създаването на предприятие с господстващо положение.
Като мотив за искането си Гинка Върбакова посочва, че през август е извършена структурна промяна в „Инерком“, след което в дейността на групата не влизат производители на електрическа енергия.
Investor.bg напомня, че тогава Върбакова напусна бордовете на компаниите, които управляват фотоволтаичните ѝ паркове.
При първото производство за концентрация антимонополната комисия реши, че при евентуално придобиване на чешките активи от страна на "Инерком" има възможност за засилване на господстващото положение на обединената група. Това решение на антимонополистите бе обжалвано пред Върховния административен съд както от компанията на Върбакова, така и от чешкото дружество, но делото все още тече.
Сега в мотивите си Комисията, ръководена от Юлия Ненкова, посочват, че КЗК вече е била нотифицирана за същата сделка между същите страни, със същите предмет и цел и вече се произнесла. Решението ѝ не е влязло в сила, точно защото е във фаза на съдебно обжалбане.
"Наличието на висящо административно производство със същия предмет и с участието на същата страна, във фазата на съдебно оспорване, е абсолютна отрицателна процесуална предпоставка за образуване на ново производство пред административния орган", аргументират се от антимонополната комисия.
От КЗК защитават решението си, като се позовават на Административно-процесуалния кодекс, според който никой друг орган няма право да приеме за разглеждане дело, което вече се гледа от съда.
Според Комисията обаче преструктурирането в бизнеса на Гинка Върбакова има значение за разрешаване на спора, повдигнат пред магистратите, ”доколкото представляват факти, взети предвид от антимонополния орган при извършване на икономическия и правен анализ в обжалваното решение”.
От КЗК припомнят, че проверката за законосъобразност е предмет на образуваното и неприключило пред Върховния административен съд съдебно производство.
За "Инерком" остава възможността да обжалва пред ВАС новото решението на антимонополистите, като крайният срок за това е 25 октомври.
Делото във ВАС по решението на КЗК, с което се блокира сделката за активите на ЧЕЗ в България, е насрочено за 14 май 2019 година. Добави Коментар