Храмът, обявен за паметник на културата, се нуждае от ремонт
Храмът, обявен за паметник на културата, се нуждае от ремонт, съобщи БНТ.
Влага и мухъл унищожават ценните стенописи на храма "Въведение Богородично" в Благоевград. Черквата е обявена за национален паметник на културата. В последните години обаче таванът и стените се опушват все повече от паленето на свещи и стенописите почти не се виждат.
Черквата „Въведение Богородично“ в Благоевград е построена през 1844 година, като за изграждането й българите, които са живели в този район, е трябвало издействат султански ферман. Почти всички средства, с които е направена черквата са били дарени доброволно от жителите на Горна Джумая.
Жителите от всички възрасти на Горна Джумая са помагали и физически, тоест и деца, и жени, и мъже са носели камъни за постояването на този хубав храм, каза пред камерата на националната телевизия Елена Чалгънова от Регионалния исторически музей в Благоевград.
През 80-те години на 19-и век е направено допълнително застрояване в западната част на черквата. Построяването и е бил продължителен процес, смятат историци.
„Църквата "Въведение Богородично" е построена на мястото на стара църква, която е съществувала преди това. Към нея е съществувал и един метох на Рилския манастир и едно килийно училище, но днес няма следи нито от училището, нито от старата църква. Виждаме само църквата, построена през 1844 година - „Въведение Богородично“, добавя Чалгънова.
Стенописите вътре, в черквата, са изрисувани от зографи от Самоков и Банско. Днес обаче са покрити със сажди и пепел, а изобразените сюжети почти не се виждат.
„Те са видими тези нужди да бъде извършена една в по-малка или голяма степен реставрационна дейност, за да може да се запази храмът в подходящия вид, защото, както знаем, той се ползва непрекъснато от жителите не само на града. Той е един паметник на културата, затова трябва да бъде поддържан в едно прилично състояние“, каза още Елена Чалгънова.
Последно стенописите в черквата са реставрирани преди повече от 30 години.
„Преди всичко този проветрителен канал, който е около основните на храма и отводняването на покрива и повърхностните води около храма. Всичко това трябва да се преработи, прецизира отново“, заяви Неврокопският митрополит Серафим.
С това ще бъдат предотвратени тези процеди на проникване на влага през основите, по зидовете и до съответната височина, която може да се види от всеки, добави той. Добави Коментар