Турция ще се бори с инфлацията с доброволно 10-процентно намаление на цените
В изказване по време на събитието за представяне на новата програма за борба с инфлацията в страната Албайрак, който също така е зет на президента Реджеп Ердоган, заяви, че стабилността на цените не може да бъде поддържана само от правителството. По думите му всички икономически актьори трябва да участват в този процес.
„Борбата срещу инфлацията и за стабилността на цените не е битка, която може да бъде водена само от държавата и институциите“, посочи министърът. По думите му цените на всички намалени стоки се очаква да се задържат по-ниски с около 10% до края на тази година.
Намалението ще бъде отразено при всички стоки, които влизат в състава на турската инфлационна кошница. Също така до края на годината няма да има други увеличения на цените на природния газ и електричеството като част от мерките в плана на Анкара.
По думите на министъра мярката е доброволна, но магазините, които вземат участие в кампанията, ще получат правото да сложат логото на акцията на витрините си.
„Тази програма за тотална война срещу инфлацията ще даде допълнителен тласък на инвеститорското доверие“, заяви още Албайрак, цитиран от в. Нurriyet daily news. По думите му също така се предвижда страната да окаже помощ на бизнеса, за да се предотвратят съкращения на персонала.
„Нашите банки ще дават 10-процентно намаление на заемите с висока лихва, отпуснати след 1 август“, допълни още министърът.
Министърът също така предупреди, че компаниите, които се опитат да увеличат печалбата си при създалите се обстоятелства, ще си навлекат големи загуби в близко бъдеще.
Презентацията на Албайрак в Анкара бе обявена като представяне на нов пакет с мерки за понижение на инфлацията. Както и при две подобни негови изяви обаче презентациите не бяха убедителни. Министърът представи и нов уебсайт със заглавието "Борба срещу инфлацията.орг".
В същото време за цените в турските магазини вече следи общинската полиция в страната. Тя извършва изненадващи проверки в магазините съпоставяйки цените на етикетите и на касата, както и грамажът на продаваните стоки.
Данните за инфлацията през септември показаха, че потребителските цени са нараснали с 6,3% в рамките на месеца, с което годишният ръст достига до 24,52% - най-високото ниво от 15 години насам. Това е значително над очакванията и показва влиянието на валутната криза върху икономиката и потребителите.
Турската лира загуби 38% от цената си спрямо долара от началото на годината заради притесненията за влиянието на Реджеп Ердоган върху Турската централна банка и паричните политики на страната. След изказването на Албайрак турската лира достигна стойност от 6,12 лири за долар.
Инвеститорите в момента разглеждат възможностите централната банка на страната да увеличи още лихвените проценти по време на следващата си среща на 25 октомври. По време на срещата си от миналия месец лихвите бяха увеличени с 6,25 пр. пункта.
Производствените цени – водещ индикатор за ценовите промени в икономиката – нараснаха с над 46% през септември спрямо година по-рано. Добави Коментар