Винпром Поморие показа пред Флагман.бг как ще загуби над 4 млн.лева
От Агенция Митници съобщиха, че са открити 9 крана, без те да са регистрирани пред контролните органи, освен това са открити и десетки пластмасови бутилки с алкохол, но според дружеството ситуацията е доста по-различна.
„Крановете не са поставени сега. Те винаги са съществували. Това е част от производствения процес, а Митницата знае за тях от години. Правени са няколко пълни проверки, кранчетата са споменати в протоколите. Миналата година е правена планова инспекция и отново нищо не е констатирано. Сега идват и откриват нещо, което е там от много-много време”, каза Йордан Панайотов.
И с просто око може да се види, че въпросните кранчета са част от мощностите. Те по никакъв начин не са скрити, дори напротив – намират се в най-видимата част на производствените халета, установи репортер на Флагман.бг. Аналагочина бе и ситуацията при проверката на Агенция Митници във Винпром Карнобат седмица по-рано, където бе намерен един такъв кран, но в съда се доказа, че той е съществувал по план и е с подобна цел.
„Това е конструктивно неразделна част от производството. Никой не ги е монтирал допълнително. Служат за дегустация на продукцията и са неизменна част от цикъла. С тях тестваме качеството и вземаме проби”, допълни Панайотов. Той обясни процеса със следната метафора: „Това е все едно да готвите нещо, но да не го пробвате, а да запечатате тенджерата и после да го сервирате на гостите си”.
Интересен факт е, че във винзавода има общо 17 подобни кранчета. От тях са запечатани 9, а другите, според митничарите, са напълно редовни. Проблемът е, че не са отразени в технологичната схема, но пък там е описана т.нар. „баретка”, част от която са и т.нар. контролно кранче.
„Ние не сме идиоти! След случая в Карнобат, ако сме имали и най-малки притеснения от тези кранове, щяхме да ги премахнем. Ясно беше, че ще дойдат и при нас на проверка", допълни изп.директор на завода.
Относно 5-литровите туби, които митницата показа, че са открити в един от складовете, се твърди, че това е т.нар.”промивка” – безцветна течност с остатъчен алкохол, с която са промивани съоръженията. Пробите ще го докажат, категорични са от „Черноморско злато”.
От Винпрома са поискали скици от производителя на мощностите, за да докажат, че крановете са част от цялата инсталация. Документите са приложени и ще бъдат предадени на Агенция Митници. Надеждите са да се отворят кранчетата, защото винзаводът ще претърпи много сериозни загуби, предупреди Панайотов.
„Не можем да ги изчислим с точност, но сумата със сигурност няма да е малка. Ако се забави повече от две седмици разпечатването ще загубим милиони. В момента има над 100 тона, които преработваме на тъмно и не знаем какво се е получило”, каза Йордан Панайотов.
Малко по-късно той уточни, че само суровината, т.е. гроздето от което се прави ракията, брендито и вината и е в мощностите на завода, минавайки целия цикъл „на тъмно” е за 4,2 млн.лева, немалко били разходите и по самия процес, с което сумата със сигурност ще надхвърли 5 млн.лева.
„Черноморско злато” се таргетира през последните 10 години във високия клас на алкохолни продукти и всяка промяна в качеството на ракиите и вината ще ги направи неконкурентоспособни. Винпромът държи огромен пазарен дял. №1 е по качество при ракиите, а с другите продукти от портфолиото е в ТОП 3 на българския пазар.
„Лесно може да се установи кой е производителят на даден безакцизен алкохол, който се пласира на пазара. До този момент няма намерени наши продукти от контролните органи. През последните три години сме внесли 25 млн.лева акцид и 10 млн.лева ДДС”, допълни още изп.директор на „Черноморско злато”.
По повод притесненията на лозари, че проверките във винпромите в региона, ще ги остави без възможност да продадат продукцията си, Панайотов подчерта, че те правят всичко възможно, за да изкупят гроздето от производителите.
Тъй като капацитетът на Винпром Карнобат в тази кампания е намален, винпромът в Поморие прави всичко възможно да изкупи гроздето на производители, които обичайно се насочваха към съседите.
„Не можем да оставим гроздопроизводителите. Цената не е много по-различна от миналата година. Няма драстично намаляване, защото това са гроздопроизводители, с които работим от много време”, подчерта той.
Изп.директор на винпрома уточни, че решението е лично негово и ако настоящата ситуация продължи, то той ще има сериозни проблеми пред Борда на директорите, но го е направил, защото това е единствената възможност на стотици лозари от Поморийско да продадат продукцията си.
7
Коментара по темата
7.
Оппалянка
07.10.2018 23:16:38
Журналистите от Флагман не могат да сметнат колко нелегален алкохол от Черепа и Тохуна са излокали по банкети и кьор-софри.
6.
гражданин
07.10.2018 21:20:44
Да бе,всички са невинни и крановете са по правилата....а Рей Чарлз е русокос снайперист :)
5.
Свидетеля
07.10.2018 19:58:59
Черепите са спокойни щото навсякъде трабят че,шефа на митницат Бургас му е братовчед к ск ми давал
4.
ПОЗОР
07.10.2018 18:07:28
Ами монтират се дебитомери и на пробниците, пломбират се и се отчита преминалото количество алкохол. Просто е. Не на нас тия! А Тохун и Черепа не ги барат, защото и данъчните си купуват от тях нелегална ракия...
3.
titi
07.10.2018 16:11:30
Петя Славова да плаща на бате Бойко както досега и ще тръгне отново работата.
2.
restodeliver
07.10.2018 14:41:11
Флагман,Аре ше ви помоля да има повече статии за кифли и въобще-повече секс статии.Там предимно ви е силата.Конкретно: Вместо снимка на стария алкохолик,можеше снимка на секретарката на Жириновски.В контекста е-директорът на ВИНПРОМа плати луди пари да спи с нея.И за това сега реве.Като му секнат черните кранчета откъде кеш?Благодаря за разбирането.
1.
Маняк
07.10.2018 13:59:51
само пиявици виждам,кражба да има