Разкриха подробности за схемите на "търговците на смърт" в онкоболници в София и Благоевград
Събрани са доказателства за 7 лица. До края на деня предстои привличането им като обвиняеми за организирана престъпна група. За мен, вероятно и за обществото тези практики не са тайна. Факт е обаче, че по това дело за първи път ще се види как лекарства, предназначени за онкоболни не стигат до тях, а се изнасят от лечебните заведения и се реекспортират, заяви Гешев. Той обясни, че са използвани са СРС, проследено е движението на лекарствата.
Всичко това е търговия с живота на хората. Резултатът е, че се източва Здравната каса, това са нещо като търговци на смърт, търгува се с живота и с бъдещето на хората, те не получават животоспасяващи лекарства. Някои лица на гърба на здравната система и на живота на хората реализират печалба, изкарват пари на гърба на умиращи хора, подчерта шефът на Специализираната прокуратура.
Според мен се касае за някакъв системен проблем. Ние сме крайният вариант - трябва да има превантивна дейност, не става само с наказателна репресия, заяви още Иван Гешев.
Наблюдаващият прокурор Лидия Манолова не изключи възможността групата да е функционирала повече от година.
Медикаментите, които са реекспортирани, не могат да бъдат купени свободно, нито намерени в мрежата. Схемата работела по следния начин - на раково болни не са вливани, но са изписвани въпросните лекарства. А вливанията са ставали само на хартия.
При втората схема директно били подменяни лекарства срещу много пари. А медикаментите вместо да бъдат прилагани на пациентите, заминавали за страни от ЕС, където цената им била значително по-висока. Тепърва ще се прави експертиза на това, което е вливано на болните. Съмненията са, че не са оригинални лекарства, които не е ясно как са придобити.
Двете болници не са свързани пряко. Но групата имала ръководител. Той намирал посредниците, които се свързвали с медиците по веригата.
Добави Коментар