10 от най-опасните храни. Кои са те? С какво ни вредят?
Освен ако не става дума за диви гъби със съмнителен произход, обикновено не мислим за храната като за отровна или с потенциално рисково влияние за нашето здраве.
Свикнали сме да демонизираме пакетираните готови храни с доказан вреден ефект за организма. Знаем, че не трябва да консумираме бърза закуска, пържени храни с добавени изкуствени подобрители, трансмазнини, оцветители.
Но знаем ли кои са едни от най-опасните храни за нашето здраве? Това са все натурални продукти, с които природата ни е дарила.
Тези храни имат редица полезни хранителни вещества, но ако не бъдат консумирани по подходящия начин, с адекватна термична обработка и ли специална техника за дезинфекция, те могат да се окажат наистина опасни за здравето.
Кои са най-опасните храни за организма? Вижте в следващите редове.
Месо
Месото само по себе си не е опасно за здравето. Рисковете идват от неговия произход, от начина, по който са отглеждани и хранени животните. Патогените в месото са „убиецът“, който причинява не само хранителни разстройства, но и бактериални и инфекциозни заболявания, с по-тежки случаи и смърт. Важно е да се консумира месо от проверени източници с гарантиран санитарен контрол.
Зелени картофи
Когато картофите позеленеят не трябва да се ядат. Изложени на светлина и високи температури, те започват да отделят соланин – вещество, което в голяма концентрация причинява главоболие, гадене, неврологични проблеми.
Суров бъз
От бъза се правят прекрасни сладка, сиропи, компоти, пайове. Този плод е вкусен и безопасен, когато е преминал термична обработка. В суровото му състояние съдържа вещества, които предизвикват замаяност, гадене, повръщане, крампи, обща слабост, в големи количества дори ступор.
Аки
Аки е плод, родината на който е Ямайка. Вероятността да се заразите с неговата отрова е малка, защото е рядко срещан у нас. Въпреки това е важно да се отбележи, че аки съдържа токсин, наречен хиполизин А. Плодът е безопасен за консумация само когато е станал червен и е разпукал сам своята обвивка. В тази фаза се показват неговите тъмни, почти черни семена, които всъщност са отровни и трябва да се избягват. Безопасна за консумация е жълтата месеста част на плода.
Семена на ябълки и круши
Не само черешите имат отровни костилки. Семената на ябълките и крушите също биха могли да имат потенциално опасно въздействие върху организма. Те също отделят известни количества цианид, който в особено голямо количество може да ви отрови.
Череши
На кого би му хрумнало, че черешите биха могли да са опасни!? При консумацията им обаче се освобождава цианид, отделящ се от костилките и насищащ месестата част на черешите, който има силно токсично въздействие върху организма. В малки количества токсинът не е опасен, затова се препоръчва да не се поглъщат прекалено много череши наведнъж
Карамбола
Карамболата е тропически плод, който се среща в тропическите райони на Югозападна Азия – Индонезия, Филипини, Малайзия, Виетнам, Индия. Този интересен, вкусен жълт плод изглежда като звезда, когато е нарязан и приготвен за консумация. Рискът при него идва от естествения невротоксин в състава му, наречен карамбоксин. Здравите човешки бъбреци успешно филтрират този токсин и консумиращият не изпитва никакви затруднения с обработката на плода. Това обаче не важи за хора с бъбречни заболявания. При тях обработката на веществото е затруднена или изцяло невъзможна. Токсинът достига до мозъка чрез кръвообращението и причинява нескончаеми хълцания, повръщане, обща слабост, объркване. При пациенти на хемодиализа може да се стигне до припадъци, гърчове, кома и дори смърт.
Миди и ракообразни
Морските дарове като цяло влизат в потенциално рисковата група храни, които биха могли да предизвикат бактериални инфекции и стомашно-чревни неразположения. Мидите са един от най-мощните алергени, които могат да отключат анафилактичен шок. Суровите стриди могат да са преносител на специфична бактерия, която причинява гастроинтестинални смущения, инфекции по кръвта, поява на мехури и обриви по кожата, дори смърт. Препоръчителна е консумацията на пресни морски дарове от специализирани магазини и заведения, преминали необходимите санитарни проверки.
Сурови кълнове
Кълновете се смятат за полезна храна, подходяща за сурова консумация в салати. Рискът при тази храна възниква от бактерии и микроорганизми в почвата, където са отглеждани. Патогенните бактерии могат да засегнат хора със слаба имунна система, деца, възрастни и страдащи от хронични заболявания
Сурови млека и млечни продукти
Някои хора смятат, че пастьоризираните млека и млечни продукти, приготвени с пастьоризирано мляко намаляват хранителните качества и полезните съставки. Дори да се консумира домашно мляко от дребен производител, рисковете са много. Възможно е да възникнат опасни за здравето инфекции от стомашно-чревни проблеми, до кожни прояви и токсични състояния.
Добави Коментар