Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ивелина Василева: България работи активно за справяне с климатичните промени

Ключови думи:
България работи активно за справяне с предизвикателствата, породени от климатичните промени. Това каза председателят на парламентарната Комисия по околната среда и водите Ивелина Василева, която участва като говорител в Десетата среща на Парламентарното партньорство Азия – Европа в Европейския парламент в Брюксел. България е представена на срещата от народните представители Ивелина Василева и Александър Иванов.

Ивелина Василева посочи, че със съдействието на Световната банка страната ни вече е разработила Национална стратегия за адаптация към изменението на климата до 2030 г. с План за действие, както и анализи за девет ключови сектора – селско стопанство, биологично разнообразие и екосистеми, енергетика, гори, здраве, туризъм, транспорт, градска среда и води.

Макар повечето изследвания на климатичните промени да са съсредоточени в Азия и Африка, където те са по-видими, няма неуязвими или имунизирани нации или части на света. Климатичните промени се случват сега и последиците от тях не са само екологични, а вече са елемент от националната и международна сигурност, каза Ивелина Василева.

Според доклад на Световната банка има опасност до 2050 г. само от три региона в Африка, Южна Азия и Латинска Америка над 143 млн. човека да бъдат принудени да напуснат домовете си и да търсят по-малко уязвими места за живеене. Тревожните данни поставят за незабавно решаване важни въпроси, свързани с превенция, защита от бедствия и готовност за посрещане на предизвикателствата, посочи председателят на КОСВ.

Тя отбеляза, че климатичните промени причиняват бедствия, които карат хората да напускат домовете си. Това предизвиква икономически и социални проблеми и води, както до вътрешни миграционни процеси, така и до миграционни потоци от една държава към друга, с което понятието „климатичен мигрант“ става все по-актуално. Въпросът има и морален аспект, тъй като страни, които емитират ниски нива на парникови газове като Чад и Бангладеш, са едни от най-уязвимите от климатичните промени, отбеляза Ивелина Василева.

По думите й с усилията на всички, с целенасочени действия за определяне на рисковете за най-уязвимите региони и за намаляване на емисиите на парникови газове, както и с добре планирани инвестиции, броят на „климатичните мигранти“ може да се намали с десетки милиони през следващите години.

Участниците в Десетата среща на Парламентарното партньорство Азия - Европа постигнаха съгласие по обща декларация. Тя ще бъде връчена по време на 12-та среща на върха Азия-Европа, която ще се състои в Брюксел на 18-19 октомври 2018 г.
3
Коментара по темата
3.
*********
29.09.2018 11:37:24
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
2.
Озоний
29.09.2018 08:05:58
Работи за запълване на озоновата дупка
1.
Ко? Не!
28.09.2018 21:01:53
WTF?
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година