Звук и Цвят 2018: Още 40 изящни картини в колекцията на България
Ценителите на изкуството имаха възможност първо в Бургас предпремиерно на 40 картини дело на световно признати и млади български художници. По традиция вече 19 поредни години в началото на есента от 17 до 24 септември, хотелски комплекс Магнолиите в Приморско беше домакин на творческата среща.
В провокираща арт колаборация рисуваха и общуваха Андрей Даниел, Надежда Кутева, Стефан Божков, Нина Ковачева и Валентин Стефанов, Николай Бузов, Стефан Петрунов, Деян Янев и Румен Атанасов.
Новите попълнения са Александра Велева, Гергана Минкова и Иван Матеев, а специално за пленера на Дарик пристигнаха в България Кирил Чолаков от италианския град Римини и Феникс Върбанов от Париж. Доайен в пленера е дъщерята на Филип Кутев, големият творец Надежда Кутева.
"Аз не съм пленерна акула, не съм ходил от 22 години на пленер. Повечето от нас сме от това поколение, което имаме по-скоро котва, отколкото корени. Ние живеем половината време в България, половината в чужбина... Това, което очаква и младите след нас. И ми беше интересно... Морето за мен е преди всички съзерцание, и то съзерцание индивидуално. И рисуването е така - не може да бъде в група. Но тук на практика хора различни се събраха. Започна да се образува един обмен на идеи и енергия. В това обединение беше моето завръщане. И беше прекрасно", сподели Кирил Чолаков.
Финалният щрих беше зала „Г. Баев“ в емблематичното за града Морско Казино, което събра ценители, политици, общественици и няколко поколения творци.
Колекцията от пленерите на Дарик наброява над 600 картини, сътворени от над 200 художници. Резултатът е една от най-богатите частни сбирки на съвременно българско изобразително изкуство.
Звук и Цвят е единственото събитие, инициирано от частна медия в България, което не само има принос за "раждането" на нови художествени произведения, но и работи последователно за развиване и формиране на публичния интерес към съвременното визуално изкуство.
„За 19 години ние събрахме фактологията, историята, болките и мечтите на днешна България. Тези вече около 600 творби, които са в хранилището ни, запечатаха порастването на българина. Запечатаха как той се пребори с болките. Това дава паметта на платното. Това е памет на духа“, каза Радев.
Само след броени дни в Бургас ще бъде открит филиал на НХА.
Като въздействаща определи изложбата проф. Севдалина Турманова, зам. областен управител на Бургас, която беше сред гостите на откриването на експозицията.
От Бургас изящните платна ще отпътуват за Париж, където ще бъдат представени в Български културен институт. Добави Коментар