Цецка Цачева, Цацаров, Горанов и Данаил Кирилов готвят спешни законодателни мерки срещу контрабандистите
Ключови думи:
Владислав Горанов, Винпром Карнобат, Цецка Цачева, парламент, правителство, прокуратура, контрабанда, Младен Маринов, Цацаров, Данаил Кирилов
Представители на парламент, правителство и прокуратура се събраха извънредно на среща, инициирана от финансовия министър Владислав Горанов. Целта е приемане на спешни законодателни мерки срещу производството на контрабандни стоки.
Пресконференция в Министерството на финансите дадоха Горанов, главният прокурор Сотир Цацаров, правосъдният министър Цецка Цачева и председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов. На събитието присъства и новият вътрешен министър Младен Маринов.
Повод за събирането са констатации от миналата седмица в парламентарната комисия за борба със сивата икономика. Една от тях е, че производството на контрабандни акцизни стоки не е престъпление, а само административно нарушение.
Според главния прокурор Сотир Цацаров са необходими спешни промени в чл. 234 от Наказателния кодекс.
„Действащата сега правна уредба преследва продажбата, както и държането на акцизни стоки без бандерол. Тезата, която бе изложена и на заседанието в парламентарната комисия, е спешна необходимост от промени”, обяви Цацаров.
Измененията, които следва да се подготвят според него, са в три посоки.
„На първо място – въвеждане на нова форма на изпълнително деяние на престъплението, а именно производство на акцизни стоки без бандерол и въобще в нарушение на лицензионния или регистрационен режим. Казано по друг начин – Наказателният кодекс следва да преследва не само държането или продажбата, а следва да преследва на първо място производството на такива стоки, т.е. нелегалното производство”, обясни главният прокурор.
Втората насока на готвените поправки ще е изменението на дефиницията „продава”.
„То трябва да бъде, според нас поне, „разпространява под каквато и да е форма””, заяви Сотир Цацаров.
„И най-сетне ние предлагаме въвеждането на регистрационен режим по отношение на машините и съоръженията, които са необходими за производство на такива стоки. Тъй като съществуващият абсолютно свободен пазар с тяхното производство, с тяхното възстановяване, рециклиране или прочие дава възможност това нелегално производство – било на алкохол, било на цигари – да бъде мобилно както на територията на страната, така и в чужбина”, добави шефът на държавното обвинение.
Повод за промените са и акциите срещу контрабандни производства през последния месец, стана ясно от думите на Владислав Горанов.
До края на следващата седмица се очаква да има подготвени законодателни текстове, които ще бъдат внесени през депутати, а не от правителството, за да не се бави процедурата по приемането им.
След въпрос за прословутия кран във „Винпром Карнобат”, който според Агенция „Митници” можел да се ползва за нелегално производство на спиртни напитки, Владислав Горанов коментира: „Технологичната схема не допуска съществуването на подобен кран. Категорично е доказано с лабораторни изследвания, че изведеният флуид от този кран представлява етилов алкохол с 96 градуса, как да го наречем, плътност. 96 градуса етилов алкохол е изтекъл от тази тръба с доста приличен дебит. Тук, противно на физическите закони, явно обезвъздушаването става отдолу, а не както се очаква – отгоре. Но да оставим тези закачки и спорове между контролните органи от Агенция „Митници” и икономическия оператор, които ще бъдат решени в съответните процедури на акцизното законодателство. Мога да ви уверя, че категорично говорим за нарушаване на технологичната схема на данъчния склад и ние ще си предприемем съответните действия от гледна точка на закона.”
По думите на Горанов със сигурност от този кран може да бъде извеждана акцизна стока, без тя да минава през измервателните уреди на данъчния склад.
„Дали това е правено – ще се установи. Но потенциално през този кран би могло да бъде изведено, и това, което изтича от него, е горещ спирт с много висока чистота”, добави финансовият министър.
След въпрос дали не е било прибързано затварянето на завода, след като съдът го е отворил, Владислав Горанов обясни, че затварянето за 48 часа на фабриките е свързано с процедура в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, която дава възможност за събиране на доказателства за евентуални икономически престъпления.
„Това, което съдът в Карнобат прецени, е, че няма нужда да бъда удължаван повече срокът и Агенция „Митници” си е извършила съответните проверки в рамките на предложения срок”, каза още финансовият министър.
4
Коментара по темата
4.
еми
25.09.2018 16:39:19
То те са контрабандистите
3.
Гаи Юлии Цацарутун
25.09.2018 15:42:50
Quod licot Shishi ,non licot bovi/
Каквото
е позволено на ШИШИ
НЕ е позволено
на другите
Каквото
е позволено на ШИШИ
НЕ е позволено
на другите
2.
А така
25.09.2018 15:28:35
Кво е туй- на който му скимне да се занимава с контрабанда!
Само ШИШИ е оторизиран и ще го опазим!
Само ШИШИ е оторизиран и ще го опазим!
1.
ДПС-Дорожное Проверовочноя Служба
25.09.2018 15:19:08
А НЕлелегалния внос на недекларирано ГОРИВО кога