Ротари клубовете на Бургас дариха скъпа скрининг апаратура на УМБАЛ-Бургас
Скъпата апаратура бе предоставена на болницата от представители трите Ротари клуба в Бургас- Ротари клуб „Бургас“, Ротари клуб „Бургас Пиргос“ и Ротари клуб „Бургас Приморие“.
Дарението е част от цялостния проект за превенция на исхемичния инсулт и инициативата на ротарианцирете „Без инсулти в България“, като финансовите средства са осигурени с глобален грант на Ротари Дистрикт Д2482.
На пресконференцията, състояла се днес в кабинета на д-р Бойко Миразчийски – изпълнителният директор на УМБАЛ-Бургас, секретарят на Ротари клуб „Бургас“ Момчил Момчилов направи презентация какво точно представлява новият уред, чиято стойност е 25 хил.долара.
„Апаратът ще служи за ранна превенция на тежкото заболяване инсулт и ще се използва ежедневно от специалистите в болницата. Преди около година се организира проект „Без инсулт“, който целеше именно това и сме много горди, че УМБАЛ-Бургас откликнаха на нашата покана и стана част от него. Болницата е избрана да получи апарата заедно с още 3 други български държавни лечебни заведения“, започна изказването си Момчилов.
Грубо казано новата придобивка на УМБАЛ-Бургас представлява чисто нов доплер, произведен от една от водещите компании в сферата на медицинската апаратура. С него ще се изследва каротидна артерия и нейната проводимост, която, ако е запушена или затлачена, дава сведения за едни от първите признаци на инсулта, обясни още секретарят на Ротари клуб Бургас.
„Този апарат е последен писък на технологията. Благодарни сме на хората от Ротари за дарението. Вече сме определили екип от млади лекари, който да бъде обучен в специални курсове да ползва доплера. Болницата досега разполагаше с подобен апарат, но значително по-стар и неточен. Тук вече говорим за диагностика, доближаваща 100% сигурност. Всяко изследване ще протича в рамките на 3 до 10 минути, в зависимост от пациента“, обясни на свой ред д-р Бойко Миразчийски няколко минути преди да положи подписа си на официалните документи, който финализират дарението.
На пресконференцията присъстваше и д-р Лорис Мануелян – зам.-кмет на Бургас по здравеопазване, социални дейности и спорт. Той уточни, че като зам.-кмет и лекар благодари на Ротари клубовете в Бургас, които се обединиха зад идеята да помогнат на бургаската болница с този толкова сериозен за областта проблем.
„Избрани са 4 града, които да получат такъв апарат. Бургас е сред тях, а това само говори за добре свършената работа от страна на ротарианците. Мозъчният инсулт е проблем не само за тези, които страдат от него. Той е проблем и за хората около тях – за близки, роднини, приятели... за обществото като цяло, защото много често се случва хората, претърпяли това заболяване, да остават дълго време приковани към легло. Дарението идва тъкмо навреме, тъй като много добре знаем, че всички държавни болници в България трудно могат да отделят пари от бюджета си за инвестиции в скъпа апаратура“, каза Мануелян и благодари на ротарианците за дарението.
Статистиката сочи, че в България процентът на случаите на мозъчен инсулт е 3.6% или 36 души на всеки 1000. Това е много завишен коефициент, като много от случаите са с фатален край, а ранната диагностика на симптоми е ключова във вземането на превантивни мерки.
Казано с други думи, в България годишно умират над 20 000 души, покосени от тежкото заболяване. С тази тъжна статистика страната ни се нарежда на първо място в Европейския съюз по смъртност от инсулт.
Проектът „No Stroke Bulgaria“, по който е дарена новата апаратура, е съобразен с този сериозен проблем. Основната цел е да се намалят случаите на посоченото заболяване чрез скрининг за исхемичен мозъчен инсулт на високорискови групи от населението. Тя може тотално да спре проявяването на тежкото заболяване и по този начин да спаси стотици, ако не и хиляди животи годишно.