Могат ли политиците да принудят супермаркетите да продават хляб без печалба?
Вчера земеделският министър Румен Порожанов обяви, че преговаря с всички големи търговски вериги да продават хляб без печалба, а надценката да покрива само брака и разходите в самата верига.
Мартин Димитров заяви, че "извън комунизма нито една друга икономическа теория не казва, че може да има търговци, които да не реализират печалба".Димитров видя рискове за малките търговци от прилагането на подобна мярка. "Ако тази мярка бъде въведена (защото е възможно да се случи), самите вериги могат да видят в тази идея възможност. Могат да решат, че сега това е тяхната възможност да ударят конкуренцията, а именно малките магазинчета... за да могат да фалират за известен период от време всички малки магазинчета, които произвеждат хляб. След като фалират, ще има много по-малко конкуренция и резултатът ще бъде още по-голямо поскъпване на хлебните изделия".
Димитров припомни, че България е поканена от Европейската комисия да предоговори цените на природния газ с Русия, а по-ниски цени на природния газ означават по-ниски разходи за производство на редица стоки, включително на хляба. "По думите му такова предоговаряне дори не е започнало.
Икономистът посочи като друг фактор цените на бензина и дизела и допълни, че в България транспортът формира всички цени, включително цената на хляба.
"За хората в Литва, Латвия и Естония цената на хляба и други подобни стоки е три пъти по-достъпна в сравнение с българските граждани. Това сравнение е много подходящо, защото в началото на прехода 89-а година балтийските страни бяха в по-тежко икономическо състояние от България. Те в момента имат три пъти по-високи доходи", отбеляза още Димитров.
"Това, което в момента предлага министърът, е ляво, популистко и неработещо и ако се приложи за кратък период от време, накрая ще има точно обратния ефект", прогнозира Мартин Димитров.
Председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева заяви за Нова телевизия, че търговските вериги имат право до повишат цената на продукта, без да питат доставчиците. По нейните думи цената е започнала да се покачва още през юли, като увеличението е с 0,08 лв. за типов хляб или „Добруджа“.
"Хлябът е натоварен с едно социално очакване. Цената му не може да се коментира по този начин", заяви Кукушева.
Според нея министърът на земеделието Румен Порожанов се осланя на поправка в Закона за храните, направена преди три години при правителството на Орешарски. Но няма нормативна уредба за прилагането на тази поправка.
Тя беше категорична, че пазарът не се нуждае от регулация. Цената на хляба е свързана с тази на пшеницата, енергоизточниците, цената на газа, ДДС, както и цената на човешкия труд.
"За мен участието на държавата по темата беше изненадващо. Това показва в каква насока мисли правителството. Според мен тази насока не е най-добрата", заяви от своя страна Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Посоката трябва да е обратната към увеличаване на доходите. Ако те растат адекватно, хората няма да усетят поскъпването толкова сериозно, смята той.
Ролята на държавата е да създаде необходимите условия, за да има бизнес и да се качват доходите, добави Стайков.
"Не може министър да ходи да се договаря с веригите, които, ако решат, на добра воля могат да направят нещо, но реално не са задължени. Трябва да има регулация. Веригата жито-брашно-хляб трябва да се регулира цялата. Ако производителите печелят по 6-7 стотинки, то търговците печелят около 2-3 пъти повече", каза пред Bulgaria ON AIR депутатът от Обединени патриоти Александър Сабанов. По думите му определено 30 стотинки увеличение на хляба ще се отрази сериозно на финансовото състояние на определена група българи.
Той е на мнение, че няма как държавата да контролира директно цената на нито една стока или услуга.
9
Коментара по темата
9.
Комунизъм
21.09.2018 11:20:44
Кога ще разберете , че живеете в Комунизъмът бе другари и другарки?
8.
*********
21.09.2018 10:41:12
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
7.
78
21.09.2018 10:06:29
Има картел при производителите на хляб,там е проблема
6.
Тъпият мизерен комунизъм
21.09.2018 09:57:12
Направи от простата рая,тълпа малоумници. Половин век комунистите ги лъгаха че ги чака светло бъдеще,а на Запад е страшно. После ”вълшебният строй” се срина от самосебе си и се видя че пенсиите и заплатите на ”загниващия капитализъм” са в пъти повече. Наши работници в строителството заминаха за Германия първите години и взимаха по 5 000марки. Тука обаче се продължи с тъпотиите за простия народ,който като дрогиран се хваща на една и съща въдица,за евтиното и комунизма. Толкова прост никъде няма. Децата и внуците им на Запад,учат и работят,и пращат пари в България,и не искат и да чуят за завръщане въпреки началните трудности. И дъртите пак се хващат за ”хляба без надценка” всякаш всички успели държави само така са успяли. Хахахаха Преди изборите на които спечелиха БСП и Жан Виденов,в предизборната къмпания,едно от нещата беше че щели да направят хляба 5стотинки,не казаха че ще направят долара 3 000лева и че ще ограбят банки(кръга около Виденов-Орин, Румен Спасов,Веска Меджидиева) Тогава съжалих баба ми,която мизерстваше заради същите комунисти ограбили парите за пенсии и дирижирали прехода,а тя милата се че обещали хляб по 5 ст. После след като се щурмува парламента и Виденов бе свален на ръба на гражданска война,разминала се благодарение на Кольо Добрев,се опитах да попитам баба ми: Защо бе бабе,може ли едни и същи да ви лъжат по един и същ начин? Нали ако имаш достойна пенсия,хляба ще е най-малкото което ще си позволяваш да пазариш?
Тогава срещнах болезнената истина: Тези хора от онова време не подлежат на разум,те са зомбирани,затова без значение какво образование и интелект имат,те са единствените жертви на телефонните измамници-полуграмотни мангали. За жалост вече 15 години!
Тогава срещнах болезнената истина: Тези хора от онова време не подлежат на разум,те са зомбирани,затова без значение какво образование и интелект имат,те са единствените жертви на телефонните измамници-полуграмотни мангали. За жалост вече 15 години!
5.
Верно ли?
21.09.2018 09:20:19
Десен министър, в пазарна икононика казва на Бизнеса:
- Увеличават горивата, щото не можем да се договаряме и издишаме яко, но вие, бизнеса работете без печалба. Пък ниЙ за награда ще ви вдигнем данъците и ще ви пуснем проверка
- Увеличават горивата, щото не можем да се договаряме и издишаме яко, но вие, бизнеса работете без печалба. Пък ниЙ за награда ще ви вдигнем данъците и ще ви пуснем проверка
4.
Запознат
21.09.2018 08:59:35
Предложението беше отправено от една от големите вериги към министъра,а не обратно,както се опитват да го изкарат.Предложението навярно е подплатено с много финикийски знаци и цели затвърждаване на монопола на чуждите вериги.ОСТАВКА НА МИНИСТЪРА ЛОБИСТ е логично да се случи,ако бяхме нормална държава
3.
Никой не е по-голям от хляба
21.09.2018 08:58:13
Който се е заиграл с хляба хубаво не е видял.
Увеличението на хляба е достатъчно да бутне, което и да е правителство
Увеличението на хляба е достатъчно да бутне, което и да е правителство
2.
Има и друг вариант
21.09.2018 08:56:35
Увеличават продажните цени, но изискват старите, неувеличени цени по договор за доставка и правят по-голям марж
1.
Калинкоу
21.09.2018 08:52:45
Големите вериги имат железни договори и за промяна на цена минават месеци и то след съгласуване.
В Кауфланд и Билла са нужни поне 2 месеца, а в Лидл - 6 месеца
Та това си е популизъм.
Накрая ще излезе министъра и ще
каже че е договорил запазване на цената за 2 месеца, т.е. няма да е свършил нищо, но ще се пъчи пред тези които не разбират материята
В Кауфланд и Билла са нужни поне 2 месеца, а в Лидл - 6 месеца
Та това си е популизъм.
Накрая ще излезе министъра и ще
каже че е договорил запазване на цената за 2 месеца, т.е. няма да е свършил нищо, но ще се пъчи пред тези които не разбират материята