Недостиг на малки жилища! Студентите масово търсят боксониери, искат да живеят сами
„Търсенето започна още от август. Тези, които ще са първи курс, от рано идват, за да направят огледи. Други, които миналата година са имали някакви проблеми с жилището и са решили да го сменят, също започнаха да търсят още лятото”, посочи брокерът. Все пак септември е най-активният месец за огледи от студенти. Най-предпочитани райони за наемане на жилища са в центъра, както и районите около висшите учебни заведения, квартал "Кършияка" и около новата сграда на Пловдивския университет, „Смирненски” заради Медицинския университет и „Тракия” заради Аграрния.
Най-търсени са апартаментите от порядъка на 35-55 кв. м., но в града има недостиг на такива. „Допреди две години студентите се кооперираха и наемаха жилища по двама или трима. Наемаха по-големи апартаменти, за да може всеки да има отделна стая, като деляха кухнята и санитарния възел. Сега масово търсят самостоятелни жилища”, обясни Александров. Това обаче не е показател, че родителите могат да си позволят по-големи разходи за студента, а само, че младото поколение е станало по-разглезено и нищо не му се отказва.
Цените зависят от мястото на жилището, както и от обзавеждането, като наемът в центъра е около 50 лева по-висок, отколкото в крайните квартали. Двустаен в центъра на Пловдив в момента се отдава малко над 300 лева, ако е със стари мебели и елуреди, и между 500 и 600 лева - ако е с ново обзавеждане. В кварталите същото жилище в нови мебели е 400-450 лв. месечно. Най-търсени от студентите са боксониерите, за които са склонни да дават между 250 и 300 лева наем на месец.
„През 2016-2017 г. беше големият скок в наемине. Сега не може да се говори за някакво сериозно увеличение. Ако има такова, то е с 20-30 лева на месец”, коментира брокерът. Добави Коментар