Това са най-честите причинители на хранителни алергии
Има хора, които приемат стомашното разстройство за непоносимост към определен продукт и спират да го консумират. Често приемат това и за алергия, дори без да са се консултирали със специалист и да са си направили нужните изследвания. Но има и случаи, в които проявите на истинската алергия се пренебрегват, въпреки че един силен пристъп може да бъде опасен за живота.
Как да разберем, че това е алергична реакция?
Най-честите симптоми на алергията са обриви, хрипове, тежка форма на гадене. Ако в организма попадне неподходящ продукт, имунната система произвежда имуноглобулини E антитела, които се сражават с “нашественика”. Те атакуват клетките на кожата, белите дробове и храносмилателния тракт, което предизвиква и съответната реакция.
При по- тежки случаи може да се развие анафилактичен шок, когато кръвното налягане скача, и човек не може да диша заради реакцията в белите дробове. Ако не получи своевременна помощ, може дори да умре. Най - често такава силна реакция предизвиква приемът на риба, морските дарове, фъстъците и черупковите плодове. Децата са алергични към яйца и мляко, но много успешно ги “израстват” в периода на юношеството.
Каква е причината за появата на хранителни алергии?
Специалистите нямат ясен, еднозначен отговор, въпреки че броят на възрастните с алергии се увеличава с всеки изминал ден. Ето няколко от причините.
Нова храна
Например, докато е бил дете, човек не е опитвал ядки или риба, а “запознаването” му с тях в зряла възраст води до факта, че организмът отхвърля непознатата му храна.
Липса на витамин D
Този дефицит засяга около 70% от възрастните, а е изключително важен за имунитета.
Лоши бактерии
Промени в микрофлората на организма също може да се отразят на развитието на алергии. Тези промени обикновено се провокират от антибиотици и диети.
Алергия или непоносимост? Това са различни неща, въпреки че мнозина дори не се досещат за това. Ето как да ги различаваме една от друга.
Хранителна алергия
От какво се предизвиква: риба, миди, фъстъци, ядки, яйца, соя, мляко, глутен.
Симптоми - различни признаци от страна на стомашно чревния тракт и най- често:
• зачервяване и обрив по кожата или в устата;
• затруднено дишане, хрипове;
• кашлица;
• затруднения при преглъщане;
• понижен пулс;
• замайване;
• спазми в корема;
• гадене, повръщане, диария.
Време: най - често реакцията се появява веднага след приемане на “забранения” продукт. Понякога симптомите може да се проявят след 2 часа, много рядко - след 6. Реакцията протича при всеки контакт с продукта.
Лечение: леките симптоми могат да се лекуват с антихистамини. Анафилактичният шок изисква въвеждането на хормона епинефрин или други лекарства (в никакъв случай не се самолекувайте!).
Хранителна непоносимост
Тя не изисква намеса на имунната система, всички симптоми са свързани с храносмилателния тракт. Проблемът е в липсата на необходимия ензим в организма за преработване на определен продукт.
От какво се предизвиква: кафе, пикантни подправки, праскови, лук, зеле, боб, глутен, млечни продукти, аромати.
Симптоми:
• спазми в стомаха;
• гадене, повръщане, диария;
• усещане за тежест.
Време: реакцията може да бъде незабавна или да се прояви в рамките на 2 - 24 часа. Зависи от дозата и може да не настъпи при всяко хранене.
Лечение: лекарства, които улесняват храносмилането.
Необходимо ли е да се изключат продуктите от рисковата група при липса на алергия или непоносимост? Не! Без глутена ще бъде по-трудно да си набавим фибри и витамини от група В, без млечни продукти - калций и витамин D. Някои смятат, че отказът от такива продукти спомага за поддържане на здравето и за отслабване, но диетолозите приемат това за вариант на плацебо ефект. Добави Коментар