България е сред страните, които губят територия заради морето
Но тези яростни климатични събития, свързани с резултатите от климатичните промени, могат да причинят загуби, които изглежда никога няма да бъдат възстановени.
Земите могат да бъдат засегнати или да потънат под вълните, така че да не ги видим отново.Данните на Световната банка показват, че 37 страни са засегнати от загуби на територия между 1961 и 2017 г.
Някои страни отчитат драматично намаление на земите, но като цяло промените не са в толкова голям мащаб.
Загубата на земя може да се дължи на увеличаване на морското равнище и ерозия на крайбрежието, но природните бедствия са най-разрушителните сили по отношение на намаляването на сушата в страните по огневата линия.
Островната държава в Северна Америка Сейнт Китс и Невис е загубила над 25% от площта си, което е най-голям дял от всички засегнати страни или 90 кв. км, като резултат от екстремните явления в Карибско море като ураганите и повишаването на морското равнище.
Еквадор е на второ място в класацията със загуба на 10,29% от територията или 28,480 кв. км, следван от Виетнам със 4,74% и България с 1,87%.
Сейшелите (1,09%), Куба (0,89%) и Швеция (0,73%) също са сред държавите с излаз на море, които губят територия, следвани от Ирак (0,7%), Азербайджан (0,67%), Салвадор (0,62%) и Япония (0,58%). Добави Коментар