Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Изкуствени оазиси ще върнат живота на морското дъно

Ключови думи:
Изкуствено създадени подводни резервати могат да върнат живота в разораното и опустошено морско дъно от рибарски тралове през минали години. За нашето Черноморие те биха  надминали  значението на оазисите за пустинята, защото ще влияят много по-силно на морската среда. А тяхното създаване никак не е трудно, заяви за в. „Черно море” варненският учен проф. Димитър Пърличев, автор на идеята за нововъведението.

По неговите думи, ако има нещо по-сложно, това е изборът на подходящите места.Стар е проблемът с опустошената дънна флора и фауна. Американската идея за  потапяне на  стари кораби, които да се превърнат в подводни рифове, вече е изоставена, защото обхваща съвсем малка площ.

Бившият директор на Института по рибни ресурси проф. Петър Коларов пък е предложил идея за подводни „прозорци“. Да има определени участъци, където да се разрешава траленето до изчерпване на ресурса, след което да „почиват“, докато се възстанови екосистемата. Според проф. Димитър Пърличев това не се реализирало заради трудния контрол.

Той предлага друга идея – за подводни резервати. Вече има такива по света и един от тях, около Хавайските острови, е 12 пъти по-голям от България.

Нашите подводни резервати могат да бъдат по-малки като площ – около археологически находки, обиталища на видове, специфични биологични обекти, ландшафти, около подводна сеизмична станция или научно-изследователски стационар,  предлага ученият.

Тук новото е специалната охранителна система около тези резервати. Тя се състои от два основни елемента – носещи опори и свързващи въжета. Носещите опори представляват четириъгълни модулни конструкции на дъното. Те трябва да служат за жилище на дънните обитатели. Като изкуствени рифове носещите опори ще повишават видовото разнообразие, екологичния статус на морската среда и ще влияят благотворно на рибните популации, обясни ученият.

Носещите опори ще осигуряват и научна информация при изследването на промените, настъпили около тях.

Те се строят много лесно, тъй като се състоят от само два модулни елемента и са сравнително евтини.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Уилям поема трона от Чарлз III? Макар мнозина да очакват, че младият и харизматичен принц скоро ще се възкачи на престола, реалността изглежда съвсем различна Дърво падна и премаза автомобил в София Автомобилът е със сериозни материални щети
Над 800 случая на морбили в САЩ, огнища има в 24 щата Епидемията скоро може да излезе извън контрол Дъжд, гръмотевици и сняг връхлитат България в събота, а за Възкресение... Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, в София – около 9°
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне