Брюксел дава €180 000, тестват храните ни за двоен стандарт
Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще тества храни у нас за двоен стандарт, а финансирането идва от ЕС. Разходите за проекта възлизат на 180 хиляди евро.
За целта ще се взимат лабораторни проби и от продукти в магазини и дистрибутори в страните от Европейския съюз, с които да се докаже дали има нелоялни търговски практики. Какви точно ще са стоките, които ще се изследват, все още не е ясно, но информацията до момента показва, че анализът ще обхване храни и спиртни напитки.
Периодът за изпълнение на проекта, който е по Програма на Европейския съюз за потребителите (2014-2020 г.), е 18 месеца. Ще бъдат създадени методи за провеждане на лабораторните тестове, които да показват какво е качеството на продуктите.
Редица държави от Централна и Източна Европа установиха със свои проверки, че продукти от едни и същи марки са с по-ниско качество в сравнение със същите стоки, които се продават в Западна Европа. В България имаше три изследвания за двойния стандарт при храните и трите показаха съществени разлики както в цената, така и в състава на повечето от изследваните продукти.
В 20% от случаите има разлики в етикетите, а в 40% от продуктите цените са по-високи в България. При детските храни бяха констатирани и най-големи разминавания в стойностите в сравнение със Западна Европа.
По време на международен форум на високо равнище в София, посветен на темата, министри от Европа и България и еврокомисарят Вера Йоурова се споразумяха за обща методика за изследване на двойния стандарт при храните и промяна в законодателството, припомня "Труд".
Инспектори от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започнаха масирани проверки на мандрите дали спазват новата наредба за хигиената на храните.
От 19 юли тази година вече е забранено те да произвеждат, разфасоват и преопаковат истински млечни храни и имитиращи продукти в един и същ обект.
Новите изисквания се прилагат само за храни, произведени на територията на Република България.
Инспекторите ще проверяват и магазините дали са готови да започнат да прилагат новите правила за предлагане на млечни продукти и такива с растителни мазнини.
Имитиращите продукти, съдържащи в състава си мляко, трябва задължително да са опаковани, да се предлагат на отделни щандове или обособени места с надпис “Имитиращи продукти”. На тях не трябва да има истински млечни продукти.
Тези изисквания ще влязат в сила от 14 октомври 2018 г. На етикетите им задължително трябва да пише “Имитиращ продукт” и да е обозначена съставката, която е използвана като частичен или пълен заместител на млякото.
Храни със старите етикети могат да се предлагат на пазара до 14 януари 2019 г.
2
Коментара по темата
2.
Много са се отпуснали бе ;-)
30.08.2018 10:45:41
180 000 евро за 18 месеца е равно на 334 евро на ден за 18 месеца. Питам се това финансиране за какво е - лаб.изследвания(уреди препарати и т.н.) лицензи, за заплати ,транспортни ,административни(акредитации) .Или просто прах в очите ни е май ?
1.
по добре
30.08.2018 10:38:49
Да не ги дават че ще ги окрадът