Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Българските емигранти вкарали повече пари у нас през 2017 г., отколкото чуждите инвеститори

Ключови думи:
Общият обем на инвестициите в България в периода 2007-2017 остава сравнително константен-около 18 млрд. лв. годишно с пик през 2008 г., когато достигат 24 млрд. лв. Това показват данните на Българска стопанска камара (БСК). Делът на местните инвестиции в общия обем на инвестиции драстично нараства при успореден срив на чуждестраните инвестиции.

На фона на драстичния спад на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ), българските инвестиции зад граница остават непроменени като обем през разглеждания 10-годишен период и са в размер на около половин милиард лева годишно.

За периода 2007-2017 годишният поток на нетните чуждестранни инвестиции намалява почти 10 пъти, като достига най-ниското си ниво през 2017 г. в размер на 1,858 млрд. лева или 1,9% от БВП. Водещ инвеститор през миналата година е Холандия с инвестиции от 884 млн. евро, следвана от Германия и Швейцария с около 130 млн. евро всяка.

С добри позиции са съседките ни Гърция и Турция, показва още анализът на БСК. Намалели са инвестициите от Чехия, Австрия и Норвегия. За първото полугодие на тази година спадът на чуждестранни инвестиции се задълбочава и е два пъти. Интересно е, че през миналата годината преводите от емигрантите са повече спрямо преките чуждестранни инвестиции.

Сънародниците ни зад граница са вкарали 2,254 млрд. лева. Проблемите пред привличането на инвеститори са липса на квалифицирани кадри, лоша инфраструктура, бавно свързване към комунални услуги, мудно правораздаване, корупция и др. Изход може да е преквалификация на кадрите, внос на работна ръка за въвеждането на електронни публични услуги, стабилност на нормативната среда и др. Страната ни е рекапитализирана, обясни Камен Колев, заместник-председател на БСК. През 2007 г инвестициите са основно от чужди капитали. Тогава е бил и пикът на ПЧИ.

Колев обясни, че нормалният дял на чуждите капитали трябва да е 10%, за да не задушава местните инвестиции. Не е добре да е над или под това число. Той каза, че за страната ни това означава около 10 млрд. лв. ПЧИ годишно. Ние сме доста далеч от това число, притеснен е Колев.

Българските инвестиции зад граница остават непроменени. Нараства делът на инвестициите в преработващата промишленост - 19,1% през 2017 г. при 18,6% през 2016 г. Тревожно, според БСК, е състоянието на деинвестициите при производството на електроенергия, професионални и научни дейности, добивна промишленост. Зад Сърбия и Хърватия сме по ПЧИ.


2
Коментара по темата
2.
до рони.
28.08.2018 14:16:10
Рони, каква държава ве брат ?
Държава вече няма, и все повече няма да има. Застраховаш се, а всъщност не си, но даваш пари. Депозираш пари в банка, разбираш след време, че някой ги е взел, отиваш в ТР - няма такъв, данните му липсват. Умират хора по пътищата - няма виновни, няма и превенции. Няма пари в ЗК, няма пари в ПФ, а работим и плащаме за тях. Няма контрол върху храни и въздух, няма връзка между "институциите". Престъпниците ни са предрешени във власт, а децата ни са мишени за наркодилъри. БГ майката няма пари и не получава детски за своите деца, ромската майка без час трудов стаж получава и помощи и детски... Държавата се наричаШЕ България, днес българите са на път да станат малцинство, а интересите и културата ни са занижени до степен - масова циганизация
1.
рони
28.08.2018 13:16:18
До къде стигнахме?Мангалите с повече пари от ИНВЕСТИТОРИТЕ.Дали има друга такава държава в Европа???
  Добави Коментар
Певица нападна Джокович заради политичската му позиция Сръбският тенисист подкрепи студентските протести в Сърбия Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване
Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно Тръмп подписа тежки мита за Канада, Мексико и Китай Увеличава изгледите за повишаване на цените за американските потребители
България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г. 
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна