Защо депутатите продължават да си сливат почивните дни, докато ние работим
Денят на Съединението – 6 септември, е следващият национален празник. По закон, предложен от Министерски съвет и приет от парламента, почивните дни от тази година не се сливат.
Тази година националният празник се пада в четвъртък, а петък всички държавни служители и фирми са на работа.
Така сливането вече е невъзможно!
Защо обаче това не важи за властта – Народното събрание, в което на работа са 240 депутати и ен на брой техни сътрудници, и редно ли е органът, който приема правилата, да не ги спазва.
Още в края на парламентарната сесия на 44-тото Народно събрание в края на юли месец, депутатите гласуваха да работят във вторник, 4-ти септември, тоест да се върнат един ден по-рано на работа, а да почиват в петък – на 7-ми септември, за да могат да слеят трите си почивни дни. Доводът, с който това решение беше гласувано с пълно мнозинство, беше, че в Деня на Съединениято някои от тях ще са по празнични меропрития в страната.
Някои депутатите със сигурност ще отбележат и ще се покажат пред камерите на 6-ти септември, но най-вероятно с бързите си коли, лесно могат да се появят на работа, както всички - обикновени хора на 7-ми септември. Само ще отбележа, че това не е първото сливане на празниците, което депутатите си гласуват.
Мотивите за прекъсване на практиката да се сливат почивните дни беше по предложение на бизнеса, заради загубите които търпи, когато цяла България спира да работи по 3-4 дни. Въпреки че пък имаше съпротива от туристическия бранш, който печели при сливане на празниците, тъй като хората се отправят на почивка. Макар и да имат своето основание и двете страни, въпросът тук е защо депутатите не спазват правилата, които ни налагат с гласуването си.
Макар и това да не е най-големият проблем на държавата, е показателен пример, че няма как хората, които трябва да дават пример, да се държат като ученици, бягащи от клас.
За съжаление, това е показателно и за цялата им работа в Народното събрание – за някои от тях, като Делян Пеевски, всеки парламентарен ден е почивен, за някои – само половината дни.
Но ако една власт не започне да дава пример на обществото от работните си навици, а почива, докато народът работи и то благодарение на приетото от нея решение, няма как да има доверие в парламента в парламентарна република България. Това, което през месец показват социологическите проучвания.
8
Коментара по темата
8.
е
28.08.2018 10:40:23
Те създават законите, и те ги отменят.Затова
7.
,
28.08.2018 07:01:18
защото го могат
6.
Интересно
27.08.2018 22:30:50
Колкото и да не ги харесвам, авторът на статията в случая е по зле даже и от нашите депутати .. Разбирам явната ви завист но за съжаление обратно на това, което сте писали в цял свят 90% от парламентите работят с подобно работно време.
5.
гражданин
27.08.2018 19:13:29
Абе оставете ги да си почиват горкичките. Уморени са от командировките по чужди дестинации.
4.
ttt
27.08.2018 17:15:28
Парламента трябва да се състои от 120 души най-много- отдавна вече не сме 8 милиона, а сме сигурно не повече от 6 милиона постоянно живущи в България...
И ще се пестят средства, а няма сульо и пульо да влизат там!
И ще се пестят средства, а няма сульо и пульо да влизат там!
3.
dj
27.08.2018 16:17:16
Само за трепане са тия нагли боклуци
2.
Marinero
27.08.2018 14:55:09
По - добре е когато депутатите не работят - ще причинят по-малко вреди на държавата.
1.
Ваща мама ОВЧ
27.08.2018 14:44:51
Плащайте данъци на тия бирници ... малко ви е Рая Гойска !!!!!!!!!!!!!!!!